Darüsselam Nerededir? Darüsselam Tarihi

0
Advertisement

Darüsselam hangi ülkededir? Darüsselam ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Tanzanya Darüsselam hakkında bilgi.

DarüsselamDarüsselam; Tanzanya’da liman kentidir. Doğal bir lagünün kıyısında kurulu olduğundan denizle bağlantısı sınırlı olmasına karşın, Tanzanya’nın başlıca limanıdır. Hint Okyanusu kıyısında, ülkenin endüstri (besin, alkolsüz içkiler, ilaç, petro kimya, dokuma); dışsatım (kahve, tütün, pamuk, elmas, altın); dışsatım (kahve, tütün, pamuk, elma^ altın); kültür (Daresselam Üniversitesi, Tanzanya Ulusal Müzesi, kitaplık vb) merkezidir.

Tanganika Gölü kıyısındaki Kigoma ile Victoria Gölü kıyısındaki Mavanza arasında bağlantı sağlayan Merkezi Demiryolu hattının okyanus yönündeki son durağı olan Daresselam, ülkenin en büyük, Afrika’nın çağdaş kentlerinden biridir. Ndola (Zambiya) Daresselam arasında petrol boru hattı 1975’te işletmeye açıldı.

Tarihi: Önceleri Maksat sultanlarınca yönetilen Mzizima balıkçı kasabasının yerine kurulan kent, 1862’de Zanzibar Sultanlığı’nın eline geçti. Burada yaptırılan yazlık saraya, Arapça “huzur yeri” anlamına gelen Darü’selam adı verildi. 1887’de başlayan Alman ticaret etkinliklerinin ardından, 1891’de Alman Doğu Afrika’sının merkezi durumuna geldi.

1916’da İngiliz yönetimine giren kent, Tanganika’nın işgalinde üs olarak kullanıldı ve Tanganika Valiliği’nin merkezi yapıldı. 1961-1964 arasında Tanganika’nın, 1964-1983 arasında da 1964’te Zanbizar Sultanlığı ile Tanganika’nın birleşmesi sonucu kurulan Birleşik Cumhuriyet’e başkentlik yaptı. 1960’larda, komşu ülkelerden kaçan siyasal mültecilerin sığınağı haline geldi. Başkentin Dodoma Kenti’ne taşınmasından sonra Tanganika’nın kültür ve ticaret merkezi olarak önemini korudu.

Advertisement

Leave A Reply