Dav Pilkey Kimdir? Kapatan Düşükdon’un Yazarını Tanıyalım

0
Advertisement

Dav Pilkey kimdir ve ne yapmıştır? Kaptan Düşükdon’un yazarının hayatı, çalışmaları, çizgi romanları ve kitapları hakkında bilgi.

Dav Pilkey

Dav Pilkey

David Murray “Dav” Pilkey Jr., Amerikalı bir karikatürist, çocuk edebiyatı yazarı ve çizeridir. 4 Mart 1966’da doğdu. Pilkey, en çok çocuk kitabı serisi Kaptan Düşükdon ve çocuk çizgi roman serisi Köpek Adam’ın yazarı ve illüstratörü olarak bilinir.

Hayatı ve Kariyeri

Pilkey, Cleveland, Ohio’da Barbara ve David Pilkey Sr.’nin oğlu olarak doğdu. Bir ablası var. Pilkey’e çocukken dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve disleksi teşhisi kondu. North Ridgeville, Ohio’daki ilkokulda Pilkey, sınıftaki davranışından dolayı sık sık kınandı ve bu nedenle genellikle okul koridorunda bir masada oturarak Kaptan Düşükdon karakterini yarattı. Pilkey, ilk kitabı Dünya Savaşı ile öğrenci yazarlar için ulusal bir yarışmada girdi ve yaş kategorisinde kazandı. Kitabın 1987’de yayınlanması ödüle dahil edildi.

İlk adının alışılmadık yazılışı, Pizza Hut’ta çalışırken ad etiketinin “e” harfinin çıkarılmasıyla ortaya çıktı.

Pilkey, Kent State Üniversitesi’nden mezun oldu. 2005 yılında Sayuri Pilkey ile evlendi.

Advertisement

Dav Pilkey

Süper Bezli Bebeğin Maceraları 2002’de yayınlandı ve Pilkey’in ilk tam çizgi romanıydı. Hem yetişkin hem de çocuk tüm kitaplarında USA Today en çok satanlar listesinde 6. sırada yer aldı ve aynı zamanda New York Times’ın Orta Sınıf Çocukları için en çok satan kitabı oldu. İlk Süper Bezli Bebek çizgi romanı, Scholastic’in Graphix baskısını yaratmasından yıllar önce Scholastic ile yayınlandı.

Pilkey, ölümcül hastalığı olan babasına (13 Kasım 2008’de ölen) bakmak için yazmaya birkaç yıl ara verdi, ancak 2009’da Scholastic ile dört yeni kitap yayınlama konusunda anlaştı. İlk ikisi grafik romanlardır: Ook ve Gluk’un Maceraları, Gelecekten Kung-Fu Mağarası 10 Ağustos 2010’da yayınlandı; ve Süper Bezli Bebek 2: Lazımlık Hırsızlarının İstilası, Ocak 2013’te yayınlandı.

2017 itibariyle Pilkey ve eşi Washington, Bainbridge Island’da yaşıyor.

Dav Pilkey

Ödülleri

  • 1986: Ulusal Yazılan ve Resimleyen … 14-19 yaş arası Öğrenciler için Ödül Yarışması, Dünya Savaşı kazandı.
  • 1997: Caldecott Onur Ödülü, The Paperboy
  • 1998: California Young Reader Madalyası, Dog Breath !: The Horrible Trouble with Hally Tosis, 1994’te yayınlandı
  • 2007: Disney Adventures Çocukların Seçimi Ödülleri, Kaptan Düşükdon serisi
  • 2016: Milner Ödülü, favori çocuk kitabı yazarı
  • 2019: Haftalık Yayıncılardan Yılın Kişisi Ödülü
  • 2019: Yılın Çizgi Roman Endüstrisi Kişisi

Advertisement


Leave A Reply