Death In Venice – Venedik’te Ölüm Opera Konusu (Benjamin Britten)

0

Death In Venice (Venedik’te Ölüm) Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Death In Venice Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

DEATH IN VENICE (Venedik’te Ölüm)

İki perdelik operadır.

Metin: Myfanwy Piper
Bestecisi: Benjamin Britten
İlk oynanışı: 1973 Aldeburgh

Başlıca kişiler:

Gustav von Aschenbach (Tenor), yaşlı adam, yaşlı gondolcu, otel müdürü, otel berberi, oyuncuların başı, Diyonisos’un sesi (Bariton), Apollo’nun sesi (Tenor), Polonyalı anne (Soprano), Tadzio, oğlu (danseden rol), Tadzio’nun kızkardeşi, dadı, Jaschiu, kamarot, otel kapıcısı, sandalcı, gezginci oyuncular, memur, (konuşan roller).

Konusu:

Yazar Gustav von Aschenbach İtalya’da tatil yapmaya karar vererek Venedik’e doğru yola çıkar. Kente vardığında ihtiyar gondolcu günlerdir esen «sirocco» rüzgârının insanları hasta ettiğini, Lido’ya gitmesi gerektiğini söyler ona. Aschenbach otelde yemeğe indiğinde Polonyalı genç Tadzio’yu görür, ideal güzelliğine hayran kalır. Bu izlenimi ertesi gün plajda daha da güçlenir. Kente iner, «sirocco»nun etkisi ve satıcıların saygısızlığı karşısında gitmeye karar verir. Tren istasyonunda bavullarının gönderilmediğini anlar Onları almadan gitmek istemez, otele döner. Kızmıştır ama aslında memnundur. Ertesi gün rüzgârın yönü değişir, güneş çıkar, çevre mutlu bir görüntü kazanır. Aschenbach eski Grek yaşamını düşünmeye koyulur. Tadzio’ya ilgisi artmakta, bu güzel çocuk gelecek yapıtının esinini oluşturmaktadır. Apollo’nun sesi yansır, gençler Grek çağını anımsatan bir dansa koyulmuşlardır. Tadzio’nun başında zeytin dalından bir taç vardır; güzellik ve aşk tanrılarını kişiliğinde birleştirmiştir sanki. Tadzio ona gülümser, Aschenbach âşıktır artık.

Mutluluk kısa sürmüş, «sirocco» tekrar esmeye başlamış, berber kentte bir salgın hastalık olduğundan söz etmeye koyulmuştur Gece otel konuklarını eğlendirmeye gelen gezginci oyuncular söylentiyi doğrularlar, ertesi gün İngiliz turizm bürosu memuru gerçeği söyler; kentte kolera salgını başlamıştır, ancak bu durum yöneticiler tarafından saklanmakta, panikten korkulmaktadır… Aschenbach hastalığı Tadzio’nun annesine söylemek ister, heyecandan konuşamaz.

Yazar gece düş görmeye koyulur; bir yanda Apollo bir yanda Diyanisos, iki tanrı arasında kalmıştır. Düşten kurtulur, berbere gider, amacı gençleşmektir, Tadzio’yu aramaya başlar. Gerçek müstehzi yönüyle belirmiş, otele dönmeye karar vermiştir. Polonyalı ailenin bavulları taşınmaktadır Aschenbach son kez bir daha dönmeyeceğini bildiği kumsala doğru yürürken perde iner.

Venedik’te Ölüm adlı operanın konusu Alman yazar Thomas Mann’ın aynı adlı büyük öyküsünden alınmıştır. Besteci, yapıtını yaşamı boyu yakın arkadaşı tenor Peter Pears’e adamıştır. Thomas Mann’ın eşcinsel deneylerinden yararlanarak, düşünür F. Nietzsche’nin «Diyonisos» ve «Apollo» simgelerinden etkilenerek yazdığı, «estetik»den yola çıkarak tutkuya dönüşen duyguların çürüyüp tükenişini vurguladığı öyküde Britten son operası için anlamlı bir esin kaynağı bulmuştur.


Leave A Reply