Dekatlon Nedir?

0
Advertisement

Dekatlon nedir? Dekatlon ne demek? Dekatlon sporu ile ilgili olarak bilgilerin genel anlamları ile verildiği yazımız.

dekatlon

Atletizm programı içinde bulunan dekatlon dünyanın en zor sporlarından biridir. Atletizmin on yarışını içine alan dekatlon yarışmaları iki gün içinde yapılmak zorundadır. Atletlere bu on yarışta aldıkları derecelere göre, Fin puan cetveli gereğince puan verilir, sonunda en fazla puan toplayan atlet birinci olur.

Dekatlona dahil olan on yarış şunlardır:

1 _ 100 metre; 2 — 400 metre; 3 — 1500 metre; 4 — 110 metre engelli; 5 — Sırıkla atlama; 6 — Yüksek atlama; 7 — Uzun atlama; 8 — Disk atma; 9 — Gülle atma; 10 — Cirit atma.

Sadece iki gün süren, son derece yorucu ve zor olan bu spor kolunda ancak müstesna kabiliyetli atletler başarı elde eder. Son derece kuvvet isteyen dekatlon sporunda başarılı olanlardan bir kısmı Olimpiyatlarda kazanan atletlerin çoğu Hollywood’un yıldız avcıları tarafından sinema alemine alınmışlardır. 1936 Berlin Olimpiyatları galibi Amerikalı Gleen Morris’-e sinemada Tarzan rolü verilmişti. 1948 Londra ve 1952 Helsinki Olimpiyatları galibi gene Amerikalı Bob Mathias, 1956 Melbourne Olimpiyadı ikincisi ve 1960 Roma Olimpiyadı birincisi, dünya rekortmeni Rafer Johnson da filmler de muhtelif roller almışlardır.

Advertisement

Dekatlon dünyanın her tarafında büyük ilgiyle takip edildiğinden birçok ülkede iyi dekatloncular daima «Yılın Sporcusu» seçilirler.


Leave A Reply