Demir Hangi Besinlerde Bulunur?

0

Demirin bulunduğu besinler hangileridir? Demir kaynakları, Demir çeşitleri ve bulunduğu besinler nelerdir, hakkında bilgi.

demir-yiyecekDemir kaynakları

Advertisement

a. En iyi demir kaynakları: Karaciğer, dalak (demir deposu sayılır) , siyah etler, böbrek ve yürektir (siyah etler, sığır, domuz, koyun, keçi, av hayvanları, kaz ve ördek etleridir).

b. İyi kaynaklar: Yumurta sarısı, çeşitli pekmezler, kara üzüm, kuru üzüm, kuru baklagiller (özellikle kabuklu yeşil mercimek), badem, fındık, susam, tere, lahana sayılabilir.

Et ve benzeri, demirden zengin yiyecekler alınmadığı zaman, demir gereksinimi olan kişilerin yemek listesinde kuru baklagillere, üzüm ve kuru yemişlere, pekmez, tahin ve yeşil sebzelere daha çok yer verilmelidir.

Kalsiyum ve fosfor gibi demir de bazı durumlarda vücuda geçmeyen bileşikler hâlinde bulunur. Bu hâliyle de vücuda hiçbir yararı olmaz. Kahve ve çay bu tip gıdaların en başta gelenleridir.

Advertisement

Fitik asit ve oksalik asit, demirle karşılaştıkları zaman demirin vücuda yaramayan bileşiklerini oluştururlar. Ayrıca kükürtlü yiyecekler de demirle karşılaştıkları zaman demiri bağlayarak sindirilmesini engeller. C vitamini buna engel olmaktadır. Kahve ve çayda da durum aynıdır. Bu içecekler demirli besinlerin yanında alınmamalıdır.

Ispanak oldukça çok demir içerir. Ancak demir, oksalat bileşiği şeklinde olduğundan, ıspanak demir yönünden vücuda hiç faydası olmayan bir sebze türüdür. Bu çeşit sebzeler içerdikleri madensel tuzlar nedeniyle böbreklerde taş meydana gelmesine sebep olurlar.


Leave A Reply