Deniz Süngerleri Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Deniz süngerleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı ve sünger avcılığı hakkında da bilgi veren yazımız.

Deniz Süngeri

Denizlerin diplerinde kayalara yapışık yaşayan ufacık hayvanlardır. Duygu ve hareket organları olmadığı için bitkisel bir hayat sürerler. Tek başına yaşayanlar varsa da, daha çok geniş topluluklar halinde bulunurlar, denizlerin diplerinde geniş «sünger tarlaları» meydana getirirler. Süngerler, genel olarak, tomurcuklanma ile çoğalırlarsa da, yumurtayla üreyenleri de vardır.

Süngerlerin pek çok çeşidi vardır. Tatlı suda yaşayan bir cinsinden başka hemen hepsi deniz suyunda yaşarlar. En çok, derin sıcak denizler gelişmelerine elverişlidir. Kâse, sürahi, çalı demeti yığını gibi değişik biçimlerde sünger yığınları vardır.

Sünger Avcılığı

Advertisement

Deniz ürünleri arasında süngerler önemli bir yer tutar. Bunların içinde «tuvalet süngerleri» en çok para edenidir. Sünger avcıları ellerinde sivri, keskin bir bıçakla denize dalarlar, suda kalabildikleri sürece kayalardan kesip kopardıkları süngeri torbalarına doldurarak su yüzüne çıkarlar. Gemilerin arkasına takılan demir taraklarla denizin dibini tarıyarak da sünger çıkartılırsa da, sünger avcılığı daha çok, dalgıçlar, ya da dalgıç odaları indirerek yapılır.

Tuvalet süngerleri, sudan çıkarıldıktan sonra kaynatılır, bazı kimyasal maddeler karıştırılarak renkleri giderilir, temizlenir.

Bu cins süngerler Akdeniz ve Antil Adaları yakınlarında çok bulunur. Ege ve Akdeniz kıyılarımızda çıkarılan süngerler hem bol, hem de iyi cinstendir.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply