Denis Papin Hayatı

0
Advertisement

Denis Papin kimdir? Denis Papin hayatı, biyografisi, buluşları, çalışmaları hakkında bilgi.

Denis PapinDenis Papin; Fransız fizikçisi ve mucididir(Chitenay/Blois yakınları 1647-Londra 1714).

Angers Universitesi’nde tıp öğrenimi görmesine karşın, ilgisi daha çok fiziksel bilimleri yönelikti. 1763’te Paris’te Hollandalı fizikçi Huygens’in asistanlığını yapmaya başladı, ona hava pompasının yapımında yardımcı oldu.

1675’te gittiği Londra’da uzun bir süre Böyle ile birlikte Royal Society için deneyler düzenledi. 1687’de matematik profesörü olarak Almanya’nın Merburg Kenti’ne yerleşti. 1695’te üniversiten ayrılarak Hessen prensinin hizmetine girdi. 1707’de buluşlarını geliştirerek ve tanıtmak amacıyla son kez gittiği Londra’da yalnızlık ve yoksulluk içinde öldü.

Birçok araştırma ve deneylerinin gerçek değeri uzun süre anlaşılamadı. İkili hava pompası, hava tabancası, atmosfer basıncı altında sıvıların yardımıyla yemek pişiren ve kendi adıyla bilinen Papin tenceresiyle bu tencerede kullanılan ilk emniyet sübabını keşfetti. 1690’da ilk buhar makinesinin üretimini gerçekleştirdi. Bu buluşuyla bilim tarihine geçti.

Advertisement

Başlıca eserleri: Novelles Experiences sur le Vide (Boşluk Üzerine Yeni Deneyler) 1674, Ars nova ad aquam ignis admenicula efficacissime elevandum (Buhar Kullanarak Suyun Pompalanması İçin Yeni Yöntem) 1707.


Leave A Reply