Deniz Feneri Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Deniz feneri nedir, ne işe yarar? Deniz fenerlerinin özellikleri nelerdir, hangi amaçla inşa edilirler? Deniz fenerleri hakkında bilgi.

Deniz Feneri

Advertisement

Deniz Feneri

Deniz fenerleri, gündüz kule yapıları, gece ise karakteristik ışıkları ile görüş menzilinde bulunan teknelerin seyirlerine yardımcı olan sabit yapılardır.

Herhangi bir fenerin tanımlanabilmesi için, o fenerin ışık karakteristiğinin, yüksekliğinin ve görüldüğü mesafenin bilinmesi gerekmektedir.

Haritalarda yer alan fenerlere ilişkin tanımlamalar aşağıdaki gibidir.

F: Sürekli ışık veren fener
Fl: Işık süresi karanlık süresinden kısa düzenli çakan fener
Fl (x): X sefer grup çaktıktan sonra ka ranlık periyoduna geçen fener
Oc: İşık süresi karanlık süresinden fazla olan düzenli çakan fener (husuflu)
Q: Seri çakan fener
VQ: Çok seri çakan fener
G: Yeşil renkte ışık veren fener
W: Beyaz renkte ışık veren fener
R: Kırmızı renkte ışık veren fener

Advertisement

(Örn: Fl (3) 9 s 19 m 9 M: 9 saniyede bir üç sefer çakan, deniz yüzeyinden 19 metre yükseklikte, 9 milden görülür fener)

Aşağıda, seyire elverişli olan kesimde denizden yüksekliği 62 metre olar görünme mesafesi 25 mil ve 10 saniyede 3 kez beyaz renkte çakan, seyire elvspşsiz kesimde ise denizden yüksekliği 55 metre olan 12 milden görünür, sabit kırmızı renkte ışık veren sektörlü bir fener yer almaktadır.

Deniz Feneri
Böyle bir fener görüldüğünde, kırmızı sektörün içindeyken tehlikeye doğru yaklaşılmakta olduğu anlaşılacak ve 10 saniyede 3 kez çakan beyaz ışık görünene kadar rota değiştirilecektir.


Leave A Reply