Deniz Gezmiş Kimdir? Hayatı Görüşleri ve İdamı Hakkında Bilgi

1

Deniz Gezmiş Kimdir ve ne yapmıştır? Deniz Gezmiş’in hayatı, biyografisi, son sözleri, asılması, neden idam edildi? Deniz Gezmiş hakkında bilgi.

Deniz Gezmiş

Advertisement

Deniz Gezmiş

1947′ Ankara’da doğdu.Liseyi İstanbul’da okudu. 1966’da İÜ Hukuk Fakültesi’ne girdi. Kısa sürede gençlik eylemlerinde ön plana çıktı.

TİP bünyesinde çalıştı.1968’de Devrimci Hukuklular Örgütünü kurdu. Amerikan 6.filo eylemlerine katıldı.İstanbul Üniversitesi’nin işgali eylemlerine katıldı.

DEVRİMCİ ÖĞRENCİ BİRLİGİNİ’ Nİ kurdu. Samsundan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenledi.1969’da Filistin’e gitti.Gerilla egitimi gördü.

Türkiye’ye dönünce THKO örgütünü kurdu. Örgütün ilk eylemi olan İş Bankası Ankara Emek Şubesi soygununa katıldı.

Advertisement

Bu soygunla örgütün parasal sorunlarını çözdü yani bu soygun bir nevi halk için yapılmıştı. Yine ankara’da 4 Amerikan askeri kaçırma eylemine katıldı.

Amerikan askerlerinin dördünü de geri serbest bıraktı. Sivas Gemerek’te yakalandı.1972’de asılmak suretiyle katledildi.

O hiç bir zaman silahını öldürmek için ateşlemedi ve hayatı boyunca hiç kimseyi öldürmedi.Türkiye Tarihinin en şerefli insanlarından biriydi. Onu asanlar tarihe ve geleceğe hiç bir zaman hesap veremeyecek. Onunda dediği gibi

BEN HALKIMIZIN BAĞIMSIZLIĞI VE ŞEREFİ İÇİN BİR DEFA ŞEREFİMLE ÖLÜYORUM SİZ BİZİ ASANLAR ŞEREFSİZLİĞİNİZLE HER GÜN ÖLECEKSİNİZ.

Doğumu : 1965’ten sonra Türkiye’de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu(THKO)’nun kurucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmiş, 24 Şubat 1947’de Ankara’nın Ayaş ilçesinde doğdu. Öğretmen bir ailenin çocuğu olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini çeşitli kentlerde, liseyi İstanbul’da okudu.

Deniz Gezmiş

Advertisement

Ceza Yılları :

2 Mayıs’a kadar tutuklu kalan Gezmiş, 30 Mayıs’ta 6.Filo’yu protesto ettiği için yargılandı ve beraat etti. Öğrenci eylemleri içinde etkinliği giderek artan Deniz Gezmiş, 12 Haziran 1968’de İstanbul Üniversitesi’nin işgal edilmesinde önderlik etti.

İşgal Konseyi adına IÜ Senatosu ile Baltalimani’nda yapılan görüşmelere katılan öğrenci heyetinin içinde yer aldı; öğrenci haklarının elde edilip işgalin sona erdirilmesinde etkili oldu.

İşgalden kısa bir süre sonra Istan bula gelen 6.Filo’yu protesto eylemlerinde yer alan Gezmiş, 30 Temmuz’da bu eylemlerden dolayı tutuklandı ve 20 Eylül’de serbest bırakıldı.

TIP içinde yoğunlaşarak, ayrılıklara ve tartışmalara yol açan ideolojik sorunlarda Milli Demokratik Devrim(MDD) görüsünü benimseyen Deniz Gezmiş, bu görüsün özellikle devrimci öğrenciler arasında yayılmasında etkili oldu. Ekim 1968’de eylemlerde birlikte olduğu Cihan Alptekin, Mustafa İlker Gürkan , Mustafa Lütfü Kıyıcı, Cevat Ercişli, M.Mehdi Beşpınar, Selahattin Okur, Saim Kurul ve Ömer Erim Süerkan’la birlikte Devrimci Öğrenci Birliği(DÖB)’ni kurdu. 1 Kasım 1968’de TMGT, AÜTB, ODTÜÖB ve DÖB’ ün başlattığı Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü düzenledi.

Ardından 28 Kasım 1968’de ABD büyükelçisi Kommer’in gelişi sırasında Yeşilköy Havaalanı’nda düzenlenen protesto gösterileri nedeniyle tutuklandı ve bir süre sonra serbest bırakıldı. İstanbul Üniversitesi’nde sağcı güçlerin 16 Mart’ta girişmiş olduğu hareketlere öğrenci kitlesiyle birlikte karsı koyan Gezmiş , bu eylemi gerekçe gösterilerek 19 Mart’ta yeniden tutuklanarak 3 Nisan’a kadar hapis yattı.

Ardından 31 Mayıs 1969’da IÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, reform tasarısının gerçekleşmemesini protesto için giriştikleri işgale önderlik etti.

Üniversitenin kapatılıp, polise teslim edilmesi nedeniyle çıkan çatışmalarda yaralandı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı olmasına rağmen hastaneden kaçan Gezmiş, Haziran’ın sonunda Filistin’e gitti. Filistin’e gitmeden önce 23 Haziran 1969’da TMGT’nin topladığı 1. Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı’na kendisi gibi haklarında tutuklama kararı olan FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile birlikte bir mücadele programı gönderdi

Deniz Gezmiş

Üniversite yılları :

1966’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Gezmiş, henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu.

1965’te Türkiye İsçi Partisi(TIP)’nin Üsküdar ilçesine üye oldu. İlk kez 31 Ağustos 1966’da Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik isçilerinin Taksim Anıtı’na çelenk koymaları sırasında isçileri destekleyen ve Türk-Is yöneticilerini protesto eden gösteri sırasında gözaltına alindi.

Ardından 19 Ocak 1967’de Türkiye Milli Talebe Federasyonu(TMTF) binasının yedi-i emine verilmesi sırasında çıkan olaylarda yakalandı ve bir gün sonra iki arkadaşıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 22 Kasım 1967’de öğrenci örgütlerinin düzenlediği Kıbrıs Mitingi sırasında Aşık İhsanı ile birlikte ABD bayrağını yaktıkları gerekçesi ile gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan Deniz Gezmiş, Hukuk Fakültesi’nde birlikte okuduğu arkadaşlarıyla birlikte 30 Ocak 1968’de Devrimci Hukuklular Örgütünü kurdu. 7 Mart 1968’de İÜ Fen Fakültesi konferans salonunda düzenlenen AIESEC genel kurul toplantısında konuşma yapan Devlet Bakanı Seyfi Öztürk’ü protesto ettiği için tutuklandı.

Advertisement

Deniz Gezmiş

Filistin ve İdam :

23 Eylül 1969’da Hukuk Fakültesi’nde olduğu sırada haber verilen polislerin de fakülteye gelmesi üzerine teslim olan Gezmiş, 25 Kasım’da serbest bırakıldı. Ancak Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi’nde Battal Mehetoğlu’nun sağcılar tarafından öldürülmesinden sonra okulda yapılan aramada, ele geçirilen dürbünlü bir tüfeğin Gezmiş’e ait olduğu öne sürülerek hakkında yeniden tutuklama kararı alındı. 20 Aralık 1969’da yakalanan Gezmiş, kendisiyle birlikte tutuklanan Cihan Alptekin’le birlikte 18 Eylül 1970’e kadar tutuklu kaldı.

Bundan sonra öğrenci eylemlerinden uzaklaşarak, mücadelesini değişik alanlarda sürdürmeyi planladı. Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan’la birlikte THKO’yu kurdu. 11 Ocak 1971’de THKO adına Ankara Is Bankası Emek Şubesi’nin soygununu gerçekleştirenler arasında yereldi. 4 Mart 1971’de dört ABD’li erin Balgat’taki Tuslog Tesisleri’nden kaçırılması eyleminde de bulunmuştur. Deniz Gezmiş, erlerin serbest bırakılmasından sonra Sivas’ın Sarkışla ilçesinin Gemerek nahiyesinde Yusuf Aslan’la birlikte yakalandı.

16 Temmuz 1971’de başlayan THKO-1 Davası’nda TCK’nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971’de idam cezasına çarptırıldı. 6 Mayıs 1972’de idam edildi.


1 Yorum

  1. süleyman şah on

    adam öldürmemiş,yaptığı soygunlardan cezasını çekebilirdi…idam edilmesi tamamen siyasi bir karardı,bence bu kararı türkiye’ye abd aldırmıştır…bugün apo’nun heykelini dikicem,teröristlere arkamızı dayadık diyenler,iç isyan kışkırtması ile doğu’da onlarca insanın ölümüne sebeb olanları aynı amerika serbest bırakın diyor…bunun adı : şerefsiz türkiye düşmanı amerikadır…

Leave A Reply