Deniz İneği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Hakkında Bilgi

0

Deniz ineği Manati nedir, nasıl bir hayvandır? Deniz ineğinin genel özellikleri, çeşitleri, yaşam ortamları, beslenmeleri ve üremeleri hakkında bilgi.

Deniz İneği

Deniz İneği Nedir? Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Hakkında Bilgi

DENİZ İNEKLERİ, (Lat. Sirenia). Memelilerin Etenliler altsınıfının bir takımıdır. Tüm olarak sularda yaşayan otçul hayvanları içine alır. Yaklaşık 50 milyon yıl önce otobur ataları denize uyum göstermişler ve kollarıyla bacakları zamanla kaybolmuştur. Ön bacakları geniş kürek biçimini, kuyruk ise büyük bir yüzgeç halini almıştır. Gözler başa kaymış ve jelatin tabakasıyla çevrelenmiştir. Gövdesi denize uygun biçimde değişime uğrayarak yağla kaplanmıştır. Köksüz olan dişler öne doğru çıkıktır. Kıyılara yakın yerlerde yüzer, kimi zaman iç sulara da girerler. Bu türden, günümüzde 2 familya ve 2 cins yaşar: Dugongiller ve Manatigiller.

Genel Özellikleri

Deniz ineği, yumurta şeklinde bir başı, yüzgeçleri ve düz bir kuyruğu olan büyük bir deniz memelisidir. Deniz inekleri ayrıca manatiler olarak da bilinir. İsimlerine rağmen fillerle daha yakından ilgilidirler. Hantal yaratıklar gibi görünseler de, manatiler hızlı ve zarif bir şekilde yüzebilirler.

Deniz İneği

Deniz ineklerinin boyları 8 ila 13 fit (2,4 ila 4 metre) arasında değişmektedir ve 440 ila 1300 lb ağırlığında olabilir. (200 ila 590 kilogram). Yüzmeye yardım eden, güçlü kuyrukları var. National Geographic’e göre, manatiler genellikle saatte yaklaşık 8 kilometre hızla yüzerler, ancak hıza ihtiyaç duyduklarında kısa süreliğine saatte 24 kilometre hıza çıkabilirler.

Deniz İneği

Beslenmeleri

Bazı insanlar, manatenin, yani deniz ineklerinin büyüklüğü nedeniyle et yiyen olduğunu varsaymaktadır. Bununla birlikte, herbivorlardır, yani sadece bitki tüketirler. Çok fazla miktarda yemeleri gerektiği için, zamanlarının çoğunu, otlanmaya harcarlar. Aslında, genellikle deniz inekleri olarak anılırlar. Bu, hareketlerinin yanı sıra otlatma alışkanlıklarının her birinin ineklerinkine benzer olmalarından kaynaklanmaktadır.

Denizde, deniz otlarını tercih etme eğilimindedirler. Nehirlerde yaşadıklarında, tatlı su bitki örtüsünü tüketirler. Ayrıca yosun da yerler. National Geographic’e göre bir deniz ineği 24 saat içinde kendi ağırlığının onda birini yiyebilir.

Davranışları

Deniz inekleri genellikle tek başlarına veya çiftler halinde yüzerler. Bölgesel değillerdir, bu yüzden lider veya takipçilere ihtiyaçları yoktur. Deniz ineklerinden oluşan bir grup varsa bu genellikler bir çiftleşme sürüsü ya da sadece büyük bir besin kaynağına sahip sıcak bir alanı paylaşan türlerin gayrı resmi bir buluşmasıdır.

Deniz İneği

Üremeleri

Hamilelik süreleri 12 aydır. Yavrular su altında doğar. Anne yavrunun suyun su yüzeyine ulaşmasına yardımcı olur ve yaşamın ilk bir saatinde yavru kendi kendine yüzebilir. Beş yıl içinde, genç deniz ineği cinsel olarak olgunlaşacak ve kendi yavrularına sahip olmaya hazır olacaktır. Deniz inekleri genellikle yaklaşık 40 yıl yaşar.


Leave A Reply