Deniz Lalesi Nedir? Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Deniz lalesi nedir, nasıl bir hayvandır? Deniz lalesinin genel özellikleri nelerdir, nerede yaşar, beslenmesi, üremesi hakkında bilgi.

Deniz Lalesi

Deniz Lalesi Nedir? Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Hakkında Bilgi

DENİZ LALELERİ, (Lat.Crinoidea). Küre biçimli Pelmatozoa sınıfından Derisidikenliler alt filumundan varlığını günümüze kadar sürdürebilmiş bir sınıftır. 1.400 yan kollu 300 bin dokunaçlı ve 5 milyon kireç plaktan oluşan dev hayvan türleri arasında bulunurdu. Günümüzde tüm okyanuslarda yaşar ve 5.000 m derinliğe kadar inerler. Vücutları bir sapla buna bağlı kollardan yapılmış bir çiçek gibidir. Saplarıyla kendilerini bağlarlar, bazıları sapsız olup özgürce yüzerler. Yumuşak çanak bölümünde ağız bulunur. Beş ışınlıdırlar, planktonlarla beslenirler. Döllenmiş yumurtalardan iki yanlı bakışımlı larvalar çıkar. Sarı, kırmızı, yeşil, ak, esmer renkli olurlar. Toplu olarak yaşarlar. İsmi lale olmasına rağmen aslında bir hayvandır.

Deniz Lalesi

Uzun bir sapta, kayalardan büyüyen Deniz Lalesi hareket edemez ve bu nedenle akıntıların ona yiyecek getirmesini bekler. Filtre besleyicilerdir ve planktonu deniz suyundan filtrelemek için farengeal sepet adı verilen karmaşık bir bağırsak sistemine sahiptirler.

Advertisement

Deniz Lalesi

Deniz Lalesi, topaklar ve yumrular ile kaplıdır ve bir çeşit siğil görünümü verir. Turuncu, mor, sarı veya pembe gibi çeşitli renkleri vardır. Bu parlak renkler, deniz lalesinin kendi yapısının değil yüzeyini kaplayan, iç içe geçmiş bir sünger olan Halisarca australiensis’tendir. Birçok sünger avcıları caydıracak bileşikler içerir. Deniz Lalesi ile sünger arasındaki bu ilişkide Deniz Lalesi, süngerin savunmasını kullanarak avcılardan korunur, süngerin de üzerinde büyüyecek bir yüzeye sahip olmasını sağlar.

Deniz Lalesi

Deniz Lalesi

Advertisement

Deniz Lalesi

Deniz Lalesi

Deniz Lalesi

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?