Deniz Suyundan Tatlı Su Nasıl Elde Edilir?

0

Deniz suyundan tatlı su elde etmek mümkün müdür, nasıl elde edilir? Deniz suyundan içme suyu nasıl elde edilir, eldesi açıklaması.

Deniz Suyundan Tatlı Su Nasıl Elde Edilir?

Dünya yüzeyinin büyük kısmını kaplayan deniz ve okyanus suları direkt olarak içilemez ve endüstride kullanılamaz.

Advertisement

İnsan vücudunun tuzlu suya dayanıklılığı çok daha azdır. Sürekli deniz suyu içmek zorunda kalan biri, kısa sürede su kaybından ölmektedir.

Deniz suyunu arıtmanın en eski yollarından biri damıtmak, yani kaynatmak ve yabancı maddelerden arınan buharı yoğunlaştırarak içme suyu elde etmektir.

Günümüzün büyük gemilerinde geliştirilmiş damıtma donanımları bulunabilmektedir.

Advertisement

Deniz suyundan içme suyu elde etmek için güneş enerjisinden yararlanılır. Bunun için deniz suyu büyükçe bir havuzda toplanıp ve bu havuzun üzeri fanus şeklinde bir camdan çatı ile örtülerek bir çeşit sera etkisiyle suyun buharlaşması ve tuzundan arındırılması sağlanır. Buharlaşan su camla temasa geçtiği yerde yoğunlaşarak damıtılmış su şeklinde aşağıda ayrı su kanallarında toplanır.

Tatlı su kaynaklarına uzak ülkeler su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çok büyük yatırımlar yaparak deniz suyunu tatlılaştırma çabalarına girmişlerdir. Deniz suyu tatlılaştırması, su temini çalışmalarında en pahalı yöntem olarak bilinmektedir. Bu amaçla Orta Doğu’da çeşitli boyutlarda farklı metodlarla işleyen 7500 den fazla deniz suyu iyileştirme tesisi vardır.

Orta Doğu ülkelerinde yılda 4 ile 8 milyar m3 deniz suyu tatlılaştırmaktadır. Bu tatlılaştırmanın % 60 ı körfez ülkelerinde, % 30 u Suudi Arabistan’da yapılmaktadır.

Pahalılığından dolayı deniz suyundan tatlı su elde etme işlemi su temininde en son kullanılması gereken alternatif olmaktadır.


Leave A Reply