Denizanası Nasıl Bir Hayvandır?

0
Advertisement

Denizanası nedir? Denizlerde sıklıkla karşılaşılan ve bir çok türü bulunan denizanaları ile ilgili olarak genel özellikleri hakkında bilgi veren sayfamız.

denizanasi

Denizlerde yaşıyan, peltemsi vücutlü bîr hayvandır. Biçimi, açılmış bir şemsiyeyi andırır. 20-25 sm. çapında olan bu şemsîye biçimindeki vücut peltemsi bir maddeden yapıldığından mavimtırak bir parlaklık gösterir. Kenarlarında saçaklar şeklinde dokunaçlar bulunur, alt tarafında kollar, ortasında da ağız vardır. Suyun içinde yüzen besin maddelerini suyla beraber alır.

Denizanası bazan kendini sulara bırakır. Dalgaların sürüklemesiyle yer değiştirir. Ayrıca, yer değiştirmek istediği zaman, içine aldığı deniz suyunu vücudunun ani bîr kasılması ile dışarıya fışkırtır, böylece geri itilmiş olur. Denizanalarının çoğalmaları yumurta iledir. Vücutlarının şemsiye kısmında bulunan eşeysel bezlerde meydana gelen üreme hücreleri suya dökülür, yumurta suda döllenir. Yumurtadan çıkan lârvalar gelişim geçirdikten sonra doğrudan doğruya küçük bir denizanası haline gelirler. Denizanaları hayvanlar âleminin selentereler takımındandır.

Denizanaları bazan suların tesiriyle kitleler halinde kıyıya kadar gelirler, yüzenleri rahatsız ederler. Dokunaçlarının üzerindeki dalayıcı hücreler değdikleri deri üzerinde kırmızı kabartılar meydana getirir. Bu da, müthiş yakar, kaşındırır. Bazan bütün vücudun bu hücrelerdeki zehirin etkisiyle kabardığı da olur.

Advertisement

Denizanaları


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?