Denizkırlangıcı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Denizkırlangıcı isimli kuş ile ilgili genel özelliklerin ve kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Denizkırlangıcı

DENİZKIRLANGICI, (Lat. Sterna hirundu). Denizkırlangıcıgiller familyasından kuş türüne verilen isimdir. Yaz kuşudur; Avrupa, Kanarya ve Azor Adaları, Kuzeybatı Afrika, Asya ve Güney Amerika’ da göl, deniz ve ırmak kıyılarında sürü halinde yaşar.

Denizkırlangıcının uzunluğu 35 santim kadardır. Tüyleri yaz aylarında ak ve ensede siyah, omuzlarda, mavimsi kül grisi, öteki yerlerinde beyazdır. Kıyılarda ırmak boylarında ve kumlu deniz şeritlerinde kuluçkaya yatar. Deniz üzerinde uçarak gözlediği balıkları hızla suya dalarak yakalar, kıyıda da kabuklular ve yumuşakçalarla beslenir. Kuzey, Güney kuşaklar arasında göç ederler.

Denizkırlangıcıgiller, (Lat. Sternidae). Martılar alt takımından bir familya. Küçük ince yapılı, kısa boyunlu ve kısa bacaklı kuşlardır. Dar, uzun kanatlar ve derin yarıklı kuyruklarıyla çok iyi uçarlar. Dalarak yakaladıkları küçükbalıklarla beslenirler. Büyük sürüler halinde yaşarlar. Tek eşlidirler ve kuluçkaya birlikte yatarlar. Kendisine hediye verilen balığı kabul eden dişi eşini seçmiş demektir. Kuluçka döneminde tümünün siyah başları ve canlı renkli kırmızı gagalan vardır. Kara deniz kırlangıcı, akkanatlı denizkırlangıcı, denizkırlangıcı, ak alınlı iyi bilinen türleridir.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?