Deprem Haftası Nedir? Ne Zamandır? Deprem Haftasının Anlam Önemi

5

Deprem Haftası ile ilgili yazı. 1 – 7 Mart tarihleri arasında tüm yurttaki okullarda deprem tehlikesine karşı yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgilendirici yazı.

deprem

Advertisement

Deprem Haftası İle İlgili Yazı

17 Ağustos 1999 depremi ve 2011’in son aylarında yaşanmış olan Van depremlerini düşünecek olursak her bireyin deprem tehlikesine karşı mutlaka bilinçli olması gerekmektedir. Türkiye büyük bir deprem kuşağının üzerinde yer almaktadır. Ülkemizin hemen hemen her noktası bir fay hattının üzerindedir. Buna kısa deprem gerçeği de denmektedir ve bizler deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız.

Depremin ne zaman ve hangi şiddette olacağını hala bilemiyoruz. Bu sebeple deprem esnasında nerede ve ne şekilde olacağımızı bilemediğimiz için en kötü durumlara hazırlıklı olmalıyız. İşte Deprem Haftasında da okullarda öğrencilere deprem ile ilgili tüm gerekli bilgiler uygulamalı olarak verilmelidir. Deprem esnasında neler yapılması gerektiği, yaşadığımız mekanın depreme nasıl hazırlıklı olması gerektiği, deprem çantası hazırlıkları ve deprem çantası içerisinde yer alacaklar v.s. verilebilecek tüm bilgilerin maksimum düzeyde verilmesi gerekmektedir.

Yerkabuğunun bazı yerlerinde birdenbire oluşan kaymalar sonucunda yeryüzünün sallanması depremleri ortaya çıkarır. Değişik türdeki sarsıntıların herbirinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde depremin merkez üssü, depremin şiddeti ve depremin büyüklüğü bilim insanlarınca tespit edilebilir.

Depremler sismograf denilen araçlar ile gözlemlenir ve kaydedilir. Oldukça duyarlı olan bu gözlem araçları dünyanın en uzak köşesinde olan bir depremi bile kaydetme özelliklerine sahiptir.

Advertisement

Her depremin büyüklüğü ve şiddeti aynı olmadığından her depremin verdiği zarar da farklı olur. Her binanın her yapının dayanabileceği bir deprem büyüklüğü mevcuttur Bazı depremleri hissetmeyiz dahi. Ancak yine de ne olursa olsun hele hele yaşadığımız şehrin bir deprem geçmişi var ise depremde nasıl davranılması gerektiğini mutlaka öğrenmeliyiz. Deprem Haftası süresince verilen eğitim ve bilgilerde hep bu konulara yönelik olduğundan Deprem Haftası boyunca verilen her türlü bilgi çok ama çok önemli olacaktır.

Deprem bir gerçektir eninde sonunda birileri bu deprem gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalacaktır. Her daim depreme hazırlıklı olmak aynı zamanda bir vatandaşlık görevidir.

Deprem İle İlgili Sözler

Kaynak 2

Deprem Haftası

Deprem gerçeğinin ne olduğu TÜBİTAK kurumunca çocukların anlaya cağı dilden şu şekilde anlatılıyor:

“Önce gürültü duyulur, ardından sarsıntı başlar. Esas yıkıcı sarsın birkaç saniye sonra gelir. Çoğunlukla yalnızca birkaç adım atılabilir. En hız biçimde en güvenli yere ulaşıp, en güvenli pozisyonu almanız gerekir.”

Deprem, özellikle çocuklarda derin izler bırakıyor. Büyüklere göre daha savunmaşız ve korunmasız olan çocukların depremden etkilenmeleri, özellikle ebeveynlerinin depremden nasıl etkilendiğine bağlı olarak gelişiyor. Panik yaş. y ve depresyona giren ailelerin çocuklarında yaşamları boyunca iyileştiremeyecekl ruhsal yaralar açılıyor. Bu durumu önlemek amacıyla uzmanlar, yersiz panikte uzak kalmaları için çocuklu aileleri uyarıyor.
deprem nedir?

Advertisement

Deprem, yer kabuğu katmanlarının yerlerinden oynamalarıyla oluşan sarsıntıc Sismograf denilen bir aygıtla depremlerin şiddeti ve merkezi saptanır. Günümüz depremleri önceden bilmek olanaksızdır.
çocuklar depremden nasıl korunur?

 • * En hızlı biçimde en güvenli yere ulaşıp, en güvenli pozisyonu al.
 • * Başını koru.
 • * Sağlam bir yere tutun.
 • * Birkaç kez derin soluk al ver, sakinleş.
 • * Sarsıntı bitene değin kıpırdamadan yerinde kal.
 • * Apartmanların dış duvarları tehlikelidir, iç duvarlara yakın durun.
 • * Koridorlar iç duvarlarla çevrildiğinden daha güvenlidir.
 • * Başınıza düşecek cisimlerin olduğu yerler tehlikelidir.
 • * Pencere kenarları, hem dış duvar olduklarından hem de camları kılabileceğinden tehlikelidir.
 • * Deprem geçtikten sonra ailenizin üyeleri ile buluşma yerini saptayın.
YAŞAMDA KALMA EYLEMLERİ
 • * Deprem anında kırılmayacak eşyaların yanına uzanın.
 • * Kiriş ve kolon altlarına saklanmayın.
 • * Ne kadar az alan kaplarsanız o kadar az fiziksel zarar görürsünüz.
 • * Başa yastık koyarak beklemek yanlıştır, sizi koruyamaz.
 • * Kaçınma davranışlarınızı belirleyin ve aşamalı üstüne gidin.
 • * Korku ve sıkıntılarınızı yakınlarınızla paylaşın.
 • * Sarsıntı durunca bulunduğunuz yeri terk etmeden önce çevreden gelen sesleri dinleyin.


5 yorum

 1. bu siteyi çok beğendim yapanlara ve yardımda bulunanlara teşekkür ederim saygılarla almanyalı wert

 2. güzel ama çok uzun ,ödev verildi ve bende kısa bir şey yazmak istiyorum, kısaltınca da bana göre çok saçma oluyor

Leave A Reply