Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler, Depreme Hazır Olalım Önlemler

0
Advertisement

Deprem öncesi yapılması gereken hazırlıklar, alınması gereken tedbirler nelerdir? Okulda, evde yapılacak hazırlıklar nelerdir?

Depreme Karşı Hazırlık – Deprem öncesindeki hazırlıklar

Evde yapılacak hazırlıklar

Öncelikle ilk yardım çantası hazırlamak çok önemli. Bu ilk yardım çantasında mutlaka pille çalışan bir radyo ve el feneri bulundurmalısınız. Tabi ki bu çantanın nerede olduğu konusunda tüm ev halkının bilgilendirilmesi gerekli. Çantada ayrıca yedek pil de bulundurunuz.

İlk yardımı mutlaka öğrenin

Evde bulunan elektrik sigortası, su vanası ve doğal gaz vanasının yerlerini ve nasıl kapatılacaklarını önceden öğrenmiş olmanız çok önemlidir. Aynı şekilde tüm ev halkının da bunların yerlerini ve kapatılmasını öğrendiklerinden emin olun. Kapatma işlemi için gerekli olabilecek kurbağacık anahtarını yakın bir yerde bulundurun.

İlk yardım bilgileri hayat kurtarır. Bu sebepten ilk yardımı öğrenmek çok önemlidir. Sadece deprem değil başka her türlü kazada uygulayabilmek üzere ilk yardımı mutlaka öğrenin, öğretin.

Yüksek raflara ağır cisimler konmamalı

Ağır eşyaların deprem esnasında devrilip, can kaybına sebep olmaması için evde bulunan ünite ve ağır mobilyalar duvara sabitlenmelidir. Aksi taktirde güçlü bir depremde bu gibi eşyaların altında kalabilirsiniz veya çıkış yolunuzu tıkayabilirler.

Aynı şekilde yüksek raflarda ağır eşyaları bulundurmamaya dikkat edin. Bunlar deprem esnasında devrilerek tehlike oluştururlar. Deprem sonrası için aile fertlerinin toplanacağı bir yeri önceden kararlaştırmaları da çok önemli. Böylece birbirinizi arama ve telaşlanma durumu yaşanmaz. Bu konunun önceden brifingini yapın.

Advertisement

Deprem çantanız hazır mı?

Okulda Yapabilecek hazırlıklar

Okulda öğretmenlerin depremden korunmak ile ilgili öğrencileri bilgilendirmesi önemlidir. Bu durumda öğreniler ve tüm okul personeli deprem anında ne yapacaklarını, nasıl konumlanacaklarını bilir, bilinçli davranırlar. Bu bilinçlilik hayat kurtarır. Bu konuda deprem öncesi bir tatbikat yapılıp, uygulamalı eğitim verilmelidir.

Okullarda da evlerde olduğu gibi ağır eşyalar, mobilyalar sabitlenmeli, yüksek raflara ağır eşyalar konulmamalıdır.

Okul yöneticileri okul binalarında bulunan sigortaların ve vanaların yerlerini öğrenmeli ve deprem sırasında okulun tahliyesi ve kurtarma çalışmaları ile ilgili önceden hazırlıklı olmalıdır. Yangın ve su borusu patlamaları gibi durumlar için önceden tedbir alınmalıdır.

Deprem cenin pozisyonu

Deprem öncesi yapılması gerekenler

Hayat üçgeni kurmayı öğrenin

Advertisement

İşyerinde Yapabilecekleriniz

İş yerlerinde de okul ve evlerdeki tedbirlerin aynısı uygulanır. Aynı zamanda iş yerinden deprem esnasındaki iş bölümü yapılmalı, size düşen görevleri öğrenmelisiniz. Deprem tatbikatı da bu gibi durumlara hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Deprem öncesi yanlışlar

Deprem Öncesi Doğrular


Yorum yapılmamış

  1. Bence Çok açık bir açıklama olmuş yapanın ellerine sağlık kim yaptıysa ellerinden öperim onun çooooooooooooooooook teşekkür ederim.

  2. sevimli kedicik on

    bencede çok güzel açıklama da çok uzun biraz kısa olsaydı fena olmazdı ben açıkçası hepsini yazamadım

Leave A Reply