Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

0
Advertisement

Deprem esnasında hayatta kalabilmek için neler yapılmalıdır? Deprem sırasında yapmamız gerekenler ve açıklamaları.

Deprem Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Resimli Anlatım

deprem-sirasinda

Deprem başladığında neler yapmalıyız?

Sakin olup soğukkanlılığınız yitirmemeniz çok önemli. Eğer deprem esnasında bir binadaysanız paniğe kapılarak dışarı doğru koşturmaya çalışmayın. Binadayken dışarı, binanın dışındayken içeri girmeye çalışmayın. Panikle koşturup kaçmaya çabalamayın. Bu durum sadece yaralanma ihtimalinizi arttıracaktır.

► Bina içindeyken iki duvar kenarında yada kolon önünde hayat üçgeni oluşturmamız,  cenin pozisyonu alıp ellerimizle başımızı korumamız önemlidir. Bu pozisyonda iç organlarımızın da zarar görmesini önlemiş olacağız.. Bu şekilde depremin bitmesini beklemeniz gerekir. Sakın pencerelere yaklaşmayın, balkona çıkmayın.

Advertisement

► Eğer deprem olurken açık havada bulunuyorsanız ilk iş elektrik direklerinden uzakta durmaktır. Başınıza veya üzerinize düşebilecek cisimlerin olduğu yerlerden uzaklaşın.

► Binada elektrikler gitmiş ve karanlıkta kaldıysanız kibrit, çakmak kullanmayın. Bir yerlerde gaz kaçağı olma ihtimali vardır. Yangın tehlikesi çıkarabilirsiniz.

► Deprem sırasında arabada bulunuyorsanız, geçitlerden, köprülerden uzakta bir yerde arabanızı durdurunuz ve sarsıntı geçinceye kadar içinden çıkmayınız.

deprem-oncesi-4

Advertisement

Deprem Sırasında İşyerinde İseniz;

İşyerindeki davranışlarımız da evdekiler gibidir. Balkonlardan ve pencerelerden uzak kalarak, hayat üçgeni kurarak başınızı ellerinizle koruyacak şekilde konumlanın. Telaşlanmadan sarsıntının geçmesini bekleyin. Kolonun yanında çömelerek pozisyon almak da uygun bir davranış olacaktır.

İşyerini deprem sonrasında tahliye etmek için görevlilerin emirlerine uyun. Asansörden uzak durun, merdivenleri kullanmayı tercih edin. Tahliye için depremin geçmesini bekleyin. Deprem olurken panikle dışarı çıkmaya çalışmayın. Merdivenlerden çıkarken merdivenlerin depremde hasar görmüş olabilme ihtimalini düşünerek dikkatli davranın.

deprem-oncesi-3

Advertisement

deprem-oncesi-5

Deprem Sırasında Okulda İseniz;

► Sakince pozisyon alın veya bir kolonun önünde çömelerek başınızı koruyun. Üstünüze devrilebilecek eşyaların olduğu yerlerden uzak durun.

► Hareket halindeki bir okul servis aracında iseniz sürücü uygun bir yerde duruncaya kadar yerinizden kalkmayınız ve sarsıntı geçinceye kadar araçtan dışarı çıkmaya çalışmayınız.

Advertisement

► Panik deprem sırasında yaralanmaların en önemli nedenlerindendir. Panik yapmadan sakin kalmaya çalışın.

deprem-sirasinda-1


Leave A Reply