Deprem Sonrasında Yapılması Gerekenler

0
Advertisement

Deprem olduktan sonra neler yapılmalıdır? Deprem sonrasında yapılacaklar, yapılması gerekenler, alınacak önlemler nelerdir, hakkında bilgi.

deprem

Deprem Sonrasında Yapılması Gerekenler

Evde ve çevrenizde yapabilecekleriniz:

► Öncelikle kendinizi kontrol edin ve ardından da çevrenizdeki insanları kontrol edin. Yaralanma var mı ciddi mi yoksa kritik mi önce bu durumu bir anlayın. Eğer yapabiliyorsanız ilk yardımı hemen yapın. Ardından da doğalgaz, elektrik ve su tesisatlarının durumunu kontrol edin. Hasar gördüğünden şüphelendiğiniz tesisatları devre dışı bırakmayı deneyin.

► Gaz kaçakları deprem sonrası ciddi problemler yaratabilir. Gaz kaçağını öncelikle kokudan anlayabilirsiniz. Gaz kaçağı var mı yok mu diye kesinlikle kibrit ya da çakmak gibi bir alet kullanmayınız. Ark kaynağı yaratacak elektrik anahtarlarını açıp kapamayınız. Gaz kaçağı olduğununda şüpheleniyorsanız hemen pencere ve diğer havalandırma elemanlarını açın. Mümkünse gaz tesisatına gelen gazı kesmek için vanaya ulaşın ve vanayı kapatın. Eğer buna rağmen gaz kokusu geçmiyorsa bulunduğunuz yerden uzaklaşmaya çalışın.

Deprem Sonrası

Advertisement

► Deprem çantanızı düzenli olarak kontrol edin. Değprem çantalarında yer alan radyonuzu açın ve kurtarma operasyonları hakkında bilgi almaya çalışın. Gereksiz yere telefonları kullanmayın. Unutmayın ki deprem sonrası ilk kilitlenen mekanizmalar telefonlar olmaktadır. Yoğunluktan bırakın gerçekten acil durumu olanlar bu hatları kullansınlar. Gereksiz tüm telefon trafiğinden uzak durun.

► Hasar görmüş binalardan ve güvensiz gözüken yerlerden mümkün mertebe uzak durun. Tuvalet sifonlarını kanalizasyon sisteminde bir problem olup olmadığını anlamadan kullanmayınız.

► Eğer bulabiliyorsanız bot ve eldiven giyin. Sonuçta kırılmış ya da parçalanmış cam, çivi v.b. maddeler etrafta olabilir. Ola ki bir demir parçası ile yaralanmalarda vakit kaybetmeden tetanoz aşınızı yaptırmaya çalışın. İlk yardım ekiplerinin yanında mutlaka bulunacaktır. Yoksa bile temin edeceklerdir.

► Eğer deprem esnasında okul ya da iş yerinde iseniz yılda en az iki defa yapılan tatbikatlarda ki gibi acil çıkış kapılarından sizleri yönlendirecek olan kişilerin talimatlarına uyarak ve panik yapmadan binanızı terk edin.

Advertisement

Deprem Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Resimli Anlatım


Leave A Reply