Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

0
Advertisement

Depresyon nedir? Nasıl tanımlanır? Depresyon belirtileri nelerdir? Çeşitleri nelerdir? Tüm bilgilerin kısa açıklamalarının yer aldığı sayfamız.

depresyon

Depresyon nedir?

Depresyon durumu, süregelmiş hayatınızda her daim kendi isteğimizle gerçekleştirdiğimiz ve yapmaktan zevk aldığımız çeşitli aktiviteleri. Bir süreç sonra gerek çevresel, gerek genetik bozukluklar gerekse hormonal etkiler sebebiyle yapmayı istemekten vazgeçişimiz. Yapmayı denediğimizde de tamamen mutsuzluğa gömüldüğümüz çöküntü halidir. Türk toplumunda ve çoğu toplumda bireyler arasında sıklıkla görülen bir hastalıktır. Çoğu kişinin hayatında dönem dönem var olan değişiklikler sonucu meydana gelebilmektedir.

Endişe Durumu

Depresyon durumunda olan kişi genel yapısı itibariyle kendisini sürekli olarak mutsuz hissederek her durum için endişe duymaya başlamaktadır.

Etrafında olup bitenlerin sürekli negatif yönlerini gören kişi, bugüne kadar yaşadığı ve geçmişinde kalan her şeyi tekrardan su yüzüne çıkartarak bu konularda da hep kendini eleştirmeye ve daha da mutsuz etmeye başlar. Bu duruma hakim olmayı ve geçiştirmeyi denese de bunu başaramaz ve başaramadığı gerçeğiyle de yüzleşmek zorunda kaldığı için iyiden iyiye durumu kötüye gidebilmektedir. Ancak burada kişilerin, bu semptomları düşünerek kendilerini psikolojikman depresyon evresine sokmalarının da bir mantığı yoktur çünkü kişilerin yaşadığı her boşluk ve çökmüşlük dönemi depresyon olarak adlandırılamamaktadır.

Örnek verecek olursak; bir kişinin özel ilişkilerinde, aile ilişkilerinde ya da iş ilişkilerinde bir takım zorluklar yaşaması neticesinde buhranlı bir döneme girmesi, kendisini mutsuz hissetmesi, stresli olması ve uykusuz kalması geçirilen sürecin sıkıntısının atlatılması açısından süregelebilecek normal bir süreç olarak kabul edilebilmektedir.

Advertisement

depresyon

Bir kişinin tam olarak depresyon durumunda olduğunun anlaşılması için. Bu ve daha pek çok semptomun 3 haftaya yayılacak süreçlerde hafiflemeden aynı şiddette devam etmesi. Ya da tüm bunlar yaşanırken bir yandan da sizi psikolojik olarak, fiziksel olarak ya da maddi olarak üst seviyelere taşıyacak bir olayın gerçekleşmesi. Hiç bir şekilde mutlu olamamak ve o bitik psikolojiden çıkamamak durumunu yaşamak gerekmektedir. Bunun dışında depresyona ait genel tanılar; kişinin yaşına, karakterine ve alışkanlıklarına göre yaşanma şiddeti olarak da değişiklikler gösterebilmektedir.

Depresyon belirtileri nelerdir?

Normalden daha fazla ya da daha az uyuma durumu : Kişi, uykusu olduğu halde bir türlü uyuyamaz ya da tam tersi durumda hiç uykunuz olmasa da veya yorgun hissedeceğiniz bir uğraş vermeseniz dahi çok uzun saatler boyunca uyuyabilmek

Huzursuzluk ve agresiflik durumu : Ortada huzursuz hissedilmesini gerektirecek hiçbir şey yokken kişinin kendisini sürekli diken üzerinde hissetmesi, olur olmadık durumlarda çok aşırı agresif tepkilerde bulunmak

Suçlu, beceriksiz ya da değersiz hissetme : En ufak bir iş gerçekleştirirken dahi beceriksizlikte bulunma, kendine olan özgüvenin kaybolması ve elinizde olmayan sebeplerden ötürü dahi gerçekleşmiş bir şey olsa da kendinizi yine de suçlu hissetmek

Detayları hatırlamakta zorluk yaşama : Önemli denilebilecek bir seviyede yaşadığınız olayın detaylarını hatta bazen tamamen kendisini unutmak

Advertisement

Hayattan bıkmışlık hissi : Hayatta ne kadar iyi şeylere sahip olunursa olunsun (iyi bir iş, iyi bir aile, iyi bir maddi gelir ya da iyi bir eş gibi) hiçbir şeyin yetmediği ve sürekli hayatın ne kadar anlamsız olduğu düşüncesine kapılmak

İştahsızlık ya da aşırı iştahlılık durumu : Kişiden kişiye değişebilen bu semptomda eğer kişi kendisini mutsuz hissettiği zamanda yemek yeme eğilimi gösteriyorsa… Depresyon boyutunda çok yemek yiyebilir ya da tam tersi olarak üzgün hissettiği zaman yemek yemeyen kişiler tamamen iştahtan kesilebilir.

Fazla alkol tüketme durumu : Depresyon belirtileri yaşayan kişilerin çok fazla alkol tükettikleri, bunun dışında tehlikeli sporlarla uğraşmaya başlamaları ve alkollüyken araç kullanmanın yanında çok hızlı araç kullanmaları gibi pek çok semptomları görülmektedir.

Olumsuz düşünceleri engelleyememe durumu : Kişilerin hayatlarında herşey normal seyrinde ilerliyor dahi olsa. Bireyler hem kendi hayatlarında hem de sevdiklerinin hayatımda sürekli kötü şeyler düşünme durumlarının önüne geçememektedirler.

Halsizlik ve enerji sorunu yaşama : Bir sebep olmamasına rağmen sürekli halsiz hissetme. Normal şartlarda keyif alınan aktiviteleri yapmak için enerji bulamama. Hobilerinden keyif almama durumu yaşanabilmektedir.

Konsantre bozukluğu durumu : Bireyin iş yaşamında, okul yaşamında ya da sosyal yaşamında sürekli konsantrasyon bozukluğu yaşaması durumudur.

Kararsızlık yaşama durumu : Depresyondan önceki süreçte çok kolay bir şekilde karar verilen konularda bile sürekli kararsız kalma ve sürekli yanlış kararlar verileceğinden korkma

Depresyon çeşitleri nelerdir?

  • Manik depresyon
  • Majör depresyon
  • Kronik depresyon
  • Atipik depresyon (bir diğer adı da “tipik olmayan depresyon”dur)
  • Mevsimsel depresyon
  • Doğum sonrası yaşanan depresyon
  • Psikotik depresyon

Sağlık Uyarı


Leave A Reply