Der Opernball, Opera Balosu Opereti Konusu (Richard Heuberger), Karakterler

0

Der Opernball Opereti kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Der Opernball Operetinin konusu, özeti, hakkında bilgi.

DER OPERNBALL (Opera Balosu)

  • Üç perdelik operet.
    Metin: Victor Léon ve Hugo von Waldberg.
  • İlk oynanış: 1898 Viyana.
  • Başlıca kişiler: Beaubuisson, Palmyra Beaubuisson, Henri, Paul Aubier, Angele Aubier, Georges Duménil, Marguérite Duménil,Hortense, Feodra.
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: 1900 yıllarında Paris.
Konusu:

Paul Aubier eşiyle beraber Paris’e gelmiş, arkadaşı Duménil’in evine konuk olmuştur. Bu fırsattan yararlanıp çapkınlık etmek niyetindedir. İki arkadaş konu üzerinde konuşurlarken Paris’e geldiğini duyduğu yeğeni Angele Aubier’yi görmek isteyen Palmyra Beaubuisson yaşlı kocasıyla görünür. Kadın Duménil’in evinde, yeğeni deniz okulu öğrencisi genç Henri’yi görünce şaşırır. Delikanlı eve güzel hizmetçi Hortense için gelmekte, ayartmaya çalışmaktadır.

Erkeklerin kuşkuyla bazı planlar tasarladıklarını sezen kadınlar bir oyun düşünürler; amaçları kocalarının sadakati konusunda yargıya varmaktır. Onlara birer imzasız mektup yazarak iletirler. Oyunu sezen Hortense de aynı biçimde bir mektubu Henri’ye verir. Mektuplar sözde yabancı kadınlardan gelmekte, o gece Opera Balosunda bulunacakları, tanınmak için pembe domino giyecekleri bildirilmektedir. Erkekler karılarına birer yalan uydurarak baloya yollanmışlardır. Önce Beaubuisson kolunda sevdiği şarkıcı Feodora olduğu halde görünür. Beri yanda Henri maskeli sevgilisi Hortanse’ı tanıyarak yakalamıştır.

Georges, arkadaşı Paul’un maskeli karısı Engèle’i almış, Paul ise Georges’un gene maskeli karısı Marguérit’i koluna takmıştır. Dört çift yanyana dört locaya girerler. Kadınların anlaşmasına göre üç zil çaldıklarında erkekleri dışarı gönderecek, hemen yerlerini değiştirerek onları suçüstü yakalayacaklardır. Zil çalar; üç kadın derhal locaları değiştirirler. Ancak iki kadının planında Hortanse yoktur. Hizmetçi ortalığı karıştırmak için oyuna katılmış, Georges’un locasına düşmüştür.

Georges hizmetçiyi öperken sigarasından düşen ateş dominosunu yakar. Marguérite ise Hortanse’ı Angèle sanmış, Georges’un arkadaşının eşiyle flörtünü seyre koyulmuştur. Her iki kadın onun kocalarıyla yaptığını kendilerinden biri sanarak intikama karar vermişlerdir. Ertesi sabah hizmetçi Hortanse olanlardan ötürü keyifle dolaşırken Georges mektuplara benzer bir kâğıdı karasının masasında bulmuş, hileyi anlar gibi olmuştur.

İş ortaya çıkınca Paul ve Georges’un kıskançlık damarları kabarır; sözde birbirlerinin göz koydukları karılarını imzasız mektuplarla baloya çağırmışlardır Karşılıklı tartışma düello çağrısıyla sona ererken sigaradan yanmış kimono çıkar ortaya. Kadınlar kimonolarını getirip kocalarına göstererek yanık kimonodan habersiz olduklarını bildirirler. Bütün bu oyunu bir üçüncü kadın oynamıştır. Henri’nin açıkladığına göre bu kadın Hortanse’dır. Bilmece çözülmüş, sonuç tatlıya bağlanmıştır.

«Opera Balosu» Viyana operet sanatının doruğunda bulunduğu çağda doğmuş, tatlı, alabildiğine zarif ve soylu müziğiyle seçkinlesmiştir. Eğlendirici konusu ve melodileriyle her çağın seveceni yapıtlar arasında yer alabileceğini aradan geçen yıllar ispatlamıştır.

Tanınmış bölümler: «Uvertür» ve «Komm mit mir ins Chambre séparée».


Leave A Reply