Dereli Nerededir?

0

Dereli nerededir? Dereli hangi ilimize bağlıdır? Dereli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

dereliDereli; Giresun İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Yavuzkemal), 34 köyü vardır. İlin doğusunda; doğudan Yağlıdere, güneyden Şebinkarahisar, kuzeyden Keşap, Merkez, batıdan Bulancak ve Ordu’nun Ulubey ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, Giresun Dağları’nın kuzey yamaçlarından Karadeniz’e doğru uzanan alanın bir bölümünü kaplar. İlçenin en önemli ırmağı, Aksu ve kolları derin vadiler içinde aktıklarından yüzey şekilleri engebelidir. Yumuşak ve yağışlı ikliminden dolayı bitki örtüsü ormanlıktır (ladin, sarıçam, göknar, kayın, kızılağaç). Ormanlar özellikle 500-1.000 m arasında oldukça yoğundur. Yıllık ortalama sıcaklık 13°-14°C, yağış tutarı 935 mm’dir. Ekonomi, tarım ve ormancılığa dayanır. En fazla yetiştirilen ürün fındıktır. 3 milyondan fazla fındık ağacından her yıl ortalama 2.500 ton fındık elde edilir. Fındığı izleyen ikinci ürün mısırdır. Ayrıca, buğday, arpa, soyafasulyesi, az miktarda sebze yetiştirilir.

Karadeniz’e dökülen Aksu’nun kollarından biri üzerinde deniz düzeyinden 250 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 35 km uzaklıktadır. Bir bölümü asfalt, virajlı Giresun-Dereli Karayolu güney yönünde ilçeyi Şebinkarahisar ve Alucra’ya bağlar. Ancak, yol özellikle şiddetli sağanak yağışlarda yer yer heyelan ve toprak kaymaları nedeniyle sık sık ulaşıma kapanır.


Leave A Reply