Dereotu Hakkında Bilgi

0

Kokusu ve aroması ile sofralarımızın vazgeçilmez yeşilliklerinden olan dereotu ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

dereotu

Dereotu Hakkında Bilgi

DEREOTU, (Lat. Anethum graveoloni). Maydanozgiller familyasına bağlı bir yıllık otsu bitki; durakotu da denir.

Türkiye’de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bahçelerde yetiştirilir. Nisan-haziran aylarında, sarımtırak renkli güzel kokulu şemsiyemsi durumda çiçekler açar. 30-70 cm boyundadır. Rutubetli sulak ve gölgeli yerleri sever. Gövde dik, dallı tüysüz, üstü çizgili ve içi boş; yaprakları ince ve dar paçalı, koyu yeşil renkli tüysüz ve etlidir. Yaprak sapının alt bölümünde gövdeyi saran geniş bir yaprakçık bulunur. Alt yaprakları saplı, üst yaprakları sapsızdır.

3-4 mm boyunda kahverengi ve ovaldir, meyveleri bitkinin kullanılan bölümüdür. Eylül sonunda toplanır ve gölgede kurutulur. Meyvelerinde sabit ve uçucu yağ, pektin, azotlu bileşikler vardır. Yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarını önleyici olarak kullanılır. Hazımsızlıklara iyi gelir. Taze yapraklarından salata ve yemeklerde de yararlanılır.

Güzel ve ferahlatıcı kokusundan ötürü yaprakları yemeklere konan bir bitkidir. Taçyaprağı ayrı olan ikiçeneklilerin maydanozgiller familyasındandır. Eski Dünya’nın hemen bütün ılık bölgelerinde kendiliğinden, daha çok dere kıyılarında yetişir. Sarı çiçekler açar, küçük, sert meyvalar verir.

Kökünün idrar söktürücü hassası vardır, meyvası hoş kokuludur, bağırsaklardaki gazları yok etmeye yarar.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?