Deri Maketi Yapımı (7. Sınıf)

0
Advertisement

7. sınıf proje ödevi olan 3 boyutlu deri modeli nasıl yapılır? Derinin yapısının modellenmesi ile ilgili örnek projeler, resimler.

Deri Maketi Yapımı (7. Sınıf)

Deri maketi yapmak ile ilgili proje ödeviniz varsa aşağıdaki resimler sizlere ilham olacaktır. Tabi öncelikle derimiz ve yapısı hakkında bazı temel bilgileri bilmemiz gerekir. İşte derinin yapısı hakkında temel bilgiler.

Deri, vücudun en büyük organıdır ve toplam 20 metre karelik bir alana sahiptir. Deri, bizi mikroplardan ve elementlerden korur, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur ve dokunma, sıcaklık ve soğuk hissi verir.

Derinin üç katmanı vardır:

Cildin en dış tabakası olan epidermis, su geçirmez bir bariyer sağlar ve cilt tonumuzu yaratır.

Epidermisin altındaki dermis, sert bağ dokusu, saç kökleri ve ter bezleri içerir.

Advertisement

Derin deri altı dokusu (hypodermis) yağ ve bağ dokusundan yapılır.

Derinin rengi, melanin pigmenti üreten melanosit adı verilen özel hücreler tarafından yaratılır. Melanositler epidermiste bulunur.


Yukarıdaki resim yapılması en kolay deri maketi gibi görünüyor. Köpük ana malzeme olarak kullanılmış. Kolay şekil alabildiği ve kesilebildiği için alt katmanları kesip şekillendirebilme imkanı vermiş.  Kıl yerine kürdan yapıştırılırken, renkli ipler ve boncuklarla da derinin yapısı belirtilmiş.

Advertisement

Aşağıdaki deri örneğinde de kartondan yararlanılmış. Üstüne boncuklar ve kıllar için tüyler yerleştirilmiş. Kıl kökü de yine aynı tüyler ve farklı renkleri ile belirtilmiş.


Leave A Reply