Desloratadine İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Desloratadine ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Desloratadinenin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Desloratadine neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Desloratadine

Desloratadine

Kullanımları

Desloratadine, sulu gözler, burun akıntısı, kaşıntı gözler / burun, hapşırma, kurdeşen ve kaşıntı gibi alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir antihistamindir. Vücudunuzun alerjik reaksiyon sırasında yaptığı belirli bir doğal maddeyi (histamin) bloke ederek çalışır.

Desloratadine nasıl kullanılır?

Desloratadin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Hızla çözünen tablet kullanıyorsanız, tabletin dil üzerinde çözünmesine izin verin ve sonra su ile veya su olmadan yutun. Kullanmadan hemen önce tableti blister ambalajından çıkarmayın. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozaj yaşınıza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Boğaz ağrısı, bulantı, yorgunluk, mide rahatsızlığı veya kas ağrısı oluşabilir. Özellikle çocuklarda ateş, iştahsızlık, ishal veya uyku sorunu da ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Desloratadin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya loratadin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı.

Desloratadin, önerilen dozlarda kullanıldığında genellikle uyuşukluğa neden olmaz. Ancak, bu tür aktiviteleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir aktivite yapmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Sıvı ürünler ve hızla çözünen tabletler şeker içerebilir. Hızla çözünen tabletler ayrıca aspartam içerebilir. Diyabet, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Desloratadin, loratadin’e çok benzer. Desloratadin kullanırken loratadin içeren ilaçları kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (alerji cilt testi dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply