Develi Nerededir?

0
Advertisement

Develi nerededir? Develi hangi ilimize bağlıdır? Develi ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

develiDeveli; Kayseri İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 49 köyü vardır. İlin güneyinde; batıdan Yeşilhisar, kuzeyden Merkez, doğudan Tomarza, güneyden Yahyalı ve Adana’nın Feke ilçeleriyle çevrilidir. İlçe toprakları, Erciyes Dağı’nın güney kesimleriyle bu dağın güneyindeki Develi Ovası’nı kaplar. Ovanın bir bölümünü oluşturan Sultansazlığı bataklığı, günümüzde ulusal park olarak değerlendirilmektedir. Kuzeyde Erciyes Dağı, güneyde Toros Dağları’nın uzantılarından Develi Dağları, batıda volkanik tepeler yer alır. Kışlar soğuk ve karlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11°C, yağış tutarı 370 mm’dir. Ekonomi, tarım (buğday, çavdar, arpa, nohut, fasulye, mercimek, ayçiçeği, üzüm, elma, zerdali) ve hayvancılığa (koyun, keçi, sığır) dayanır. Geleneksel dokumacılık, pastırma üretimi, arıcılık da ekonomiye katkı sağlar.

Aynı adla anılan ovanın kuzeydoğusunda, deniz düzeyinden 1.150 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 82 km, Kayseri-Adana Demiryolu’na 31 km uzaklıktadır. İlçe merkezi, bugünkü yerine (Everek) yüzyıl önce kaymıştır. Eski Develi, bugünkü yerleşim merkezinin yaklaşık 3 km güneydoğusunda, küçük bir köy durumundadır.

Hititler döneminde kalma kaya kabartmaları, Niğde-Kayseri Karayolu üzerinde eski Develi’de surları yıkık Selçuklulardan kalma kale, iki türbe, cami vb tarihsel eserler vardır.

Advertisement

Leave A Reply