Devrek Nerededir?

0
Advertisement

Devrek nerededir? Devrek hangi ilimize bağlıdır? Devrek ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

devrekDevrek; Zonguldak İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Eğerci), 59 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; batıdan Alaplı ve Ereğli, kuzeyden Merkez ve Gökçebey, doğudan Karabük İli’nin Merkez İlçesi, güneyden Bolu’nun Yığılca ve Mengen ilçeleriyle çevrilidir.

Dağlık yapıdaki ilçe toprakları, kuzeyden Batı Karadeniz Dağları’nın uzantıları (Akçakoca Dağları), güneyden Bolu Dağları’nın etekleriyle çevrilidir. Yükselti, 700-1000 m arasında değişir. İlçenin en önemli ırmağı olan Devrek Çayı (170 km), Abant Gölü’nden doğar, Zonguldak’a kadar Abant Suyu, Büyüksu gibi adlarla anılır. İlçeden kaynaklanan irili ufaklı derelerle beslenerek Devrek sınırları içinde güney-kuzey doğrultusunda akar. Orman örtüsü (kayın, gürgen, meşe, karaçam, köknar) zengindir. Bu olguda yağışlı Karadeniz ikliminin rolü büyüktür. Yazlar serin, kışlar ılıman geçer. Yağış yıl boyunca görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, yağış tutarı 1.000 mm’ dir. Ekonomi, tarım (buğday, mısır, arpa, kurufasulye, nohut, keten, ayçiçeği, elma, flüt, fındık), hayvancılık (koyun, kılkeçisi) ve orman ürünlerinin işlenmesine dayanır. İlçe merkezinde orman ürünlerini işleyen kuruluşlar vardır. Kırsal kesimde geleneksel el sanatları gelişmiştir. Özellikle baston yapımı dünyaca ünlüdür. Karadeniz Ereğlisi maden ocakları, ilçe halkına önemli ölçüde iş olanağı sağlar.

Devrek Çayı’nın aşağı çığırında, deniz düzeyinden 115 m yükseltide, Bolu-Zonguldak Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 45 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply