Diaspora Nedir? Diaspora Kelimesinin Anlamı ve Açıklaması Nasıldır?

0
Advertisement

Diaspora ne anlama gelir? Diasporanın kelime kökeni nedir? Diaspora kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı nedir?

Meksika diasporası

Meksika diasporası dünyanın en büyük ikinci diasporasıdır. (Kaynak : wikipedia.org)

Diaspora ( eski Yunanca : διασπορά [diaspora]‘dağılma’ ), orijinal menşe yerlerini terk etmiş ve dünyaya dağılmış etnik veya dini grupların dağılmasını ifade eder. Tarihsel olarak, diaspora kelimesi, bir nüfusun yerli topraklarından kitlesel olarak dağılmasına, özellikle Yahudilerin eski İsrail ve Judea Krallıklarından dağılmasına atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Sözcük başlangıçta belirli halkların zorla yerinden edilmelerini tanımlamak için kullanılırken, “diasporalar” artık genellikle kendilerini bir coğrafi konumla özdeşleştiren, ancak şimdi başka bir yerde ikamet edenleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Bazı önemli diasporalar, Arapların Irak, Suriye, Türkiye ve İran’ı fethi sırasında ve sonrasında ortaya çıkan ve Asur soykırımından sonra da devam eden Asur diasporasıdır. 19. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar anavatanlarını terk eden güney Çinlileri ve Hintliler; Büyük Kıtlık sırasında ve sonrasında İrlanda’dan ayrılan İrlandalılar; Highland ve Lowland Clearings’ten sonra büyük çapta göç eden İskoçlar; Hindistan’dan Romanlar; İtalyan diasporası ve Meksika diasporası; Çerkeslerin sürgüne gönderilmesi ve sınır dışı edilmesi; Arapların Filistin’den kaçışını veya sınır dışı edilmesini takiben Filistin diasporası; Sözde Ermeni soykırımını anlatan ve Türkiye’yi her ne olursa olsun kötülemeye çalışan Ermeni Diasporası; Lübnan İç Savaşı nedeniyle Lübnan diasporası; ve Anglo-Sakson savaşçıların ve ailelerinin Norman fethinden sonra başta Bizans İmparatorluğu olmak üzere göçleri.

Son zamanlarda, bilim adamları, sömürgecilik , ticaret veya emek göçleri gibi nedenlerine veya diaspora topluluğu içindeki sosyal tutarlılığa ve ata topraklarına olan bağlarına dayanarak farklı diaspora türleri arasında ayrım yaptılar. Bazı diaspora toplulukları anavatanlarıyla güçlü siyasi bağlara sahiptir. Birçok diasporada tipik olabilecek diğer nitelikler, geri dönüş düşünceleri, diasporadaki diğer topluluklarla ev (menşe ülke) arasındaki bağları koruma ve ev sahibi ülkelerle tam entegrasyon eksikliğidir. Diasporalar genellikle tarihsel olarak bağlı oldukları ülkeyle bağlarını sürdürürler ve bulundukları ülkenin politikalarını etkilerler.

2019 itibariyle, Birleşmiş Milletler’e göre, Hint diasporası 17,5 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük diasporası olup, onu 11,8 milyon nüfuslu Meksika diasporası ve 10,7 milyon nüfuslu Çin diasporası izlemektedir.

Diaspora Nedir? – Sözlük Anlamı

Diaspora : 1. Herhangi bir ulusun veya inanç mensuplarının ana yurtları dışında azınlık olarak yaşadıkları yer
2. Herhangi bir ulusun yurdundan ayrılmış kolu, kopuntu
3. Yahudilerin ana yurtlarından ayrılarak yabancı ülkelerde yerleşen kolları, kopuntu

Advertisement

CÜMLE İÇİNDE KULLANIMI

  • Diaspora bu sene de soykırım için çalışmalar yapıyor.
  • Arnavut diasporası ülkemizde Arnavutça online dersler vermektedir.
  • Diaspora denilince aklınıza lütfen sadece Ermeniler gelmesin.
  • Kopuntu ile diaspora aynı anlama gelir ama kopuntu öz Türkçe’dir.


Leave A Reply