Dicle Nerededir?

0
Advertisement

Dicle nerededir? Dicle hangi ilimize bağlıdır? Dicle ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

dicleDicle; Diyarbakır İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 33 köyü vardır. İlin kuzeyinde; batıdan Ergani, doğudan Hani, Kocaköy, güneyden Merkez, Eğil, kuzeyden Elazığ’ın Palu ve Arıcak ilçeleriyle çevrilidir.

ilçe toprakları, ortalama yükseltisi 800 -1.000 m olan engebeli platolarla, bu alanlar arasında kalan ovalarla (Dedeköy, Çavlı, Kocaalan, vb) kaplıdır. İlçenin en önemli ırmağı olan Dicle, ilçeyi kuzey-güney doğrultusunda aşar. Geçmişte yoğun olan meşe ormanları, aşırı kullanım ve otlatma sonucu verimde düşmüştür. Bitki örtüsü, genelde bozkır bitkilerinden oluşur. Karasal iklim egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 15°C, yağış tutarı 900 mm’dir. Ekonomi, tarıma (buğday, arpa, darı, mercimek, nohut, fasulye, üzüm, badem, ceviz) dayanır. Hayvancılık (koyun, keçi) tüketime yöneliktir.

Piran Dağı eteğinde, deniz düzeyinden 970 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 89 km, Diyarbakır-Malatya Demiryolu üzerindeki Ergani İstasyonu’na 36 km uzaklıktadır. 1927’de Elazığ’ın Maden, 1938’de Diyarbakır’ın Eğil ilçelerine bucak olarak bağlanan Dicle (eski adı Piran) 1951′ de ilçe oldu.

Advertisement

Leave A Reply