Diego Velázquez Kimdir?

0

Diego Velázquez kimdir? Diego Velázquez hayatı, biyografisi, tabloları, eserleri hakkında bilgi.

Diego VelázquezDiego Velázquez; (1599-1660) XVII. yüzyılda yetişen büyük bir İspanyol ressamıdır. Tekniğinde ustalık ve görüşündeki açıklıkla realizm (gerçekçilik) in kurucularından sayılır.

Advertisement

Diego Velazquez, Sevilla’ da doğdu. İlk resim öğrenimini Francisco Herrera’dan yaptı. 1622’de Madrid’e gelen Velazquez, eserleriyle ilgi topladı. Kral IX. Philip tarafından saray ressamlığına getirildi. Velazquez, sarayda, kırka yakın tablo yaptı. Ününü yaymaya yeten bu tabloların çoğu kral ve kral ailesiyle ilgiliydi.

1623’te Roma’ya giden Velazquez, İtalya’da o devrin büyük sanatçıları ile çalışmak fırsatını buldu. İtalya’ya yaptığı ikinci seyahatten dönüşünde de saray mareşalliğine atandı.

Velazquez, boya ve resim sanatını kiliseden çıkararak, hayatın gerçek yönünü canlandıran ilk sanatçılardan biridir. Görüşü ve canlandırışıyla milli olan Velazquez, dünyanın büyük ressamlarından biridir. Eserlerinin çoğu bugün Madrid’deki Prado Müzesi’ndedir.

Tabloları arasındaki «Venüs ve Aşk», «Mızraklar veya Breda’nın Teslimi», «Çarmıhta İsa» ve «İçki İçenler», Velazquez’in gerçek sanatının büyük örneklerinden sayılır.

Advertisement


Leave A Reply