Digor Nerededir?

0
Advertisement

Digor nerededir? Digor hangi ilimize bağlıdır? Digor ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

digorDigor;Kars İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 42 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; kuzey ve kuzeybatıdan Merkez, kuzeydoğudan Akyaka ve Arpaçay, güneybatıdan Kağızman, güneyden Iğdır’ın Tuzluca ilçeleri; doğudan Ermenistan ile çevrilidir.

Batıdan-doğuya doğru alçalan ilçe toprakları, Kars Yaylası’nın bir bölümünü içine alır. Alacadağ (2.699 m), Büyük Yağlıca (2.961 m) ve Hacıhalil (2.773 m) başlıca yükseltileridir. En önemli ırmak, Alacadağ’dan doğan, kasaba içinden geçerek, Kilittaşı Köyü yakınında Arpa Çayı’na katılan Digor Çayı’ dır. Doğu Anadolu’ya özgü karasal iklim egemendir. Kışlar uzun süreli ve kar yağışlı, yazlar serin ve kısa sürelidir. Yıllık ortalama sıcaklık 4-5°C, yağış tutan 475 mm’dir. Yayla bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, şekerpancarı, kayısı, zerdali, elma ve hayvan yemi olarak fiğ, yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Koyun ve keçi beslenir. Hayvancılık birinci gelir kaynağıdır. Canlı hayvan ve hayvan ürünleri ticareti yapılır. El dokumacılığı ve halıcılık son yıllarda yaygınlık kazanmaktadır.

Kotor Dağı eteklerinde, deniz düzeyinden 1.725 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 47 km uzaklıktadır. Geçmişte Tekor ve Dogor adlarıyla anılan Digor, 1953’te ilçe konumunu kazandı.

Advertisement

Leave A Reply