Diktafon Nedir?

0
Advertisement

Diktafon nedir? Diktafon ne işe yarar, özellikleri, çalışma prensibi, diktafon hakkında bilgi.

diktafonDiktafon; Bir kimsenin konuşmasını kaydeden makineye «diktafon» denir. Eskiden iş adamları yazdırmak istediği şeyleri diktafonun mikrofonuna söylerdi. Makine bunu bir plâk veya, makinenin cinsine göre, başka bir madde üzerine kaydederdi. Sonradan sekreter plâğı alarak bir başka makinede çalar, oradaki sözleri yazı makinesi ile yazardı. Diktafon gramofon esası üzerine kurulmuştur.

Diktafonun tarihi Edison’un fonografı icat etmesiyle başlar. XX yüzyılın başlarına doğru yapılmaya başlayan ek diktafonlar dikiş makinesine benziyordu. Bu makinelere «diktafon» adı daha sonra verildi.

Elektrikle çalışan diktafonlar 1936’da yapılmaya başlandı. Kısa zamanda değişik tipte çeşitli makineler yapıldı. Bunların bir kısmı sesi plâk, bir kısmı şerit, bir kısmı da tel üzerine kaydeder. Diktafonu kullananlar, ister söyleyen olsun, ister dinleyen veya yazan olsun, istediği zaman, makineyi durdurabilir, okunmuş kısmı geri alıp baştan dinleyebilir veya kaydedilen sesleri silebilirler. Sekreter diktafonda kaydedilen şeyleri yazarken, plâğı istediği yavaşlıkta çalabilir.

Bazı diktafonlar telefona bağlanabilir; böylece, karşı tarafın konuşmasını kaydeder. Diktafon vasıtasıyla sadece iş adamlarının mektupları değil, konferanslar, görüşmeler, toplantılardaki konuşmalar da kaydedilirdi.

Advertisement

Leave A Reply