Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçeye Örnek Gösterilecek Metin Örnekleri

0

Dilekçe nedir? Dilekçe nasıl yazılır? Dilekçe yazmanın temel unsurları ve kuralları nelerdir? Dilekçeye örnek gösterilebilecek metin örnekleri.

Dilekçe

Dilekçe hakkında bilgi

Bireyin herhangi bir kuruma var olan şikayetlerini ya da isteklerini belirtebilmek adına yazmış bulunduğu yazılara dilekçe adı verilmektedir. Dilekçelere eski dönemlerde “arzuhal” ya da “istida” gibi isimler de verilmekteydi.
Şimdilerde “iş mektubu” olarak da bilinen dilekçeler, bireylerin başlarına gelen olumsuz durumlarda bu olumsuzlukları belirtip çözüm istemek adına sıkıntıyı yaşadığı olayın bağlantılı olduğu özel veya resmi kurumlara dilekçesini yazılı bir şekilde gönderme hakkına sahiptir.

Bu hak bireylere yasal olarak sunulduğundan, sadece şikayet ya da istek amaçlı değil; memnuniyet ve güven belirtisi olarak da dilekçe yazılabilme imkanı bulunmaktadır. Kişilerin yazdıkları dilekçeler, ilgili kurumlara ulaştıktan sonra kanun gereği belirtilen süreçlerde dilekçeyi yazan kişiye dilekçeyi alan kurum mutlaka aynı şekilde bir cevap gönderme yükümlülüğü taşımaktadır.

Dilekçeye örnek gösterilecek metinler

Her şeyden önce bilinmesi gereken; dilekçenin mecburi tutulan bir uzunluğunun olmadığı ve sadece bahsedilecek konuya bağlı olarak uzunluğunun kişi tarafından belirlenebilir olduğudur.

Yani dilekçe ister uzun ister kısa olsun, anlatılmak istenen şey her iki durumda da kısa ve öz cümlelerle anlatılmalı, gereksiz detaylandırmalara ve lakayıt bir üslup takınmaya yazının içinde yer verilmemelidir.

Bu tip belli başlı kuralları daha iyi anlamak için internet üzerinden dilekçe nasıl yazılır örnekleri araştırılabilir ve konuyla ilgili videolar ve bilgiler dikkatle gözden geçirilebilmektedir.

Dilekçelerde dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar şu maddelerle açıklanabilmektedir;

Tarih unsuru : Yazılacak bütün dilekçelere mutlaka ve mutlaka tarih unsuru eklenmelidir. Bunun nedeni talebin istendiği süreçlerde daha sonrasında değerlendirilme aşamasında bir aksaklık ve çıkmaması durumudur. Çünkü üzerinde tarih bulunmayan dilekçeler çoğunlukla daha geç değerlendirilebilmekte ve bazen de ne zaman olduğu belli olmadığından değerlendirme içerisine bile alınmamaktadır.

Başlık unsuru : Dilekçede en üst bölümde yer alması gereken başlıkta, dilekçeyi yazdığınız kurumun adı yer almalıdır. İsteğe göre bu bölümdeki kelimelerin tamamı ya da sadece baş harfleri büyük harflerle yazılabilmektedir. Daha sonra bir alt satıra geçilerek dilekçenin gönderildiği kurumun bulunduğu ilçe ve il de eklenmelidir.

İstek unsuru : Dilekçede dile getireceğiniz konunun metin halinde yer alan kısmıdır. Bu kısımda dilekçeyi yazmanızın nedenleri ciddi bir üslupla günlük dilden uzak bir şekilde istenirse bilgisayar ortamında istenirse de düzgün bir el yazısıyla sayfanın kenarlarından, altve üst kısmından eşit boşluklar bırakılacak halde mürekkepli kalemle yazılmalıdır. İstekler ve görüşler açık olarak dile getirildikten sonra metnin sonunda “arz ederim” tarzı istek cümlesi de eklenmelidir.

İsim – Soyisim / İmza unsuru : Dilekçede belirtilecek her şey yazıldıktan sonra sağ alt köşeye isminizi, soy isminizi okunaklı bir şekilde yazıp (bilgisayar ortamında yazdığınız dilekçelerde de isminizi eksiksiz olarak yazmanız gerekmektedir) altına da her zaman kullandığınız imzanızı atmanız gerekmektedir.


Leave A Reply