Dimitri Mendeleyev Kimdir?

0
Advertisement

Dimitri Mendeleyev kimdir? Ünlü kimyacılardan Dimitri Mendeleyev hayatı, biyografisi, buluşları, çalışmaları hakkında bilgi.

Dmitri MendeleevDimitri Mendeleyev; Rus kimyacısıdır (Sibirya/Tobolsk 1834 – St. Petersburg 1907).

Annesi oğlunun iyi bir eğitim görmesi için önce Moskova’ya, sonra da St. Petersburg’a götürdü. 1855’te Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. 1856’da St. Petersburg Üniversitesi’nde master, 1865’te doktorasını yaptı. 1867-1890 arasında aynı üniversitede genel kimya profesörü olarak görev yaptı. Öğretmenliğe başladığı zaman organik kimyanın, moleküler yapı kuramı sayesinde kazanmaya başladığı düzenin inorganik kimyada da gerekli olduğunu hissetti. Pek çok kimyacı gibi, bu gizin elementlerin ağırlıklarına göre dizilişinde gizli olduğunu, elementleri artan ağırlıklara göre dizdiğinde, kimyasal özelliklerine göre grupların kendiliğinden oluştuğunu fark etti. Sık sık bir elementi bağlı olduğu grubun yanına yerleştirmek için bir aralık bıraktı ve bu aralığa gelmesi gereken bilinmeyen elementin özelliklerini tahmin etti. Bunu izleyen 15 yıl içinde bulunan galyum, skandiyum ve germaniyumun niteliklerinin Dmitri Mendeleev’in tahminlerine uyması, periyodik çizelgenin güvenirliğini gösterirken, Dmitri Mendeleev’e de büyük bir ün kazandırdı. 1890’larda ilk iki soygaz olan argon ve helyum bulunduğunda, bir grup oluşturması için iki ya da üç adet daha bulunması gerektiği ortaya çıktı. Bu düşünceyle William Ramsay‘ın giriştiği çalışma, xeonon ve kriptonun bulunmasıyla başarıya ulaştı.

Ayrıca 20. yüzyılın başında uranyum ve radyumun radyoaktif ayrışma serilerinin hesaplanmasında da periyodik çizelgeye baş vuruldu. Güney Rusya’da petrol alanlarının geliştirilmesinde görev aldı ve 1876’da petrol endüstrisini incelemek üzere ABD’ye gitti. Kömür üretimi ve kullanımı üzerinde de benzer çalışmalar yaptı. Üniversiteden ayrıldıktan sonra Rus endüstrisindeki fiyatlandırma politikasıyla, dumansız barutun geliştirilmesiyle tek tip ağırlık ve uzunluk ölçülerinin yapılmasıyla ve gemi yapımcılığının ilerletilmesiyle uğraştı.


Leave A Reply