Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Deyiminin Hikayesi – Anlamı – Cümleler

0
Advertisement

Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak ne demek? Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak deyiminin hikayesi, anlamı, Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak ile ilgili örnek cümleler.

Dimyat'a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak

Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak

“Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Anlamı”

Daha iyisini elde edeyim derken elindekini de kaybetmek.

Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Deyimini Hikayesi

Dimyat Mısır’da, Süveyş Kanalı ağzında ve Portsait yakınlarında bir iskeledir. Eskiden Mısır’ın meşhur pirinçleri, ince hasırdan örülmüş torbalar içinde Mısır’dan Türkiye’ye gelirmiş.

Bulgurcu Mehmet Ağa yüzlerce dönüm buğday tarlasından çıkan buğdayların az bir kısmını un, kalan büyükçe kısmını da bulgur yaparak iyi kazanırmış.

Advertisement

Sonradan kasabaya gelen pirincin daha çok kazandırdığını gören Mehmet Ağa pirinçlerin Dimyat’tan geldiğini öğrenmiş. Dimyat’a pirinç almak için yola çıkmış. Mehmet Ağa’nın bindiği gemi Akdeniz’de Arap korsanları tarafından soyulmuş ve adamcağızın kemerindeki bütün altınları alınmış.

Binbir zorluk içinde Türkiye’ye dönen Mehmet Ağa, iflas durumuna düşmüş. O sene tarlasından kalkan buğdayları da bulgur tüccarlarına sattığından, kendi ev halkı kışın bulgursuz kalmışlar. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak sözünün aslı buradan kalmış.

Daha fazla kazanacağını daha iyisini elde edeceğini umarken, elindekinden olmak anlamında bir deyimdir.


Dimyat, Mısır sınırları içinde bulunan bir limanın adıdır. Mısır’ın meşhur pirinçleri bir zamanlar bu limandan gemilere yüklenir ve Anadolu’ya getirilirmiş.

Advertisement

Anadolu’dan, pirinç almak için kalkıp Mısır’a giden bir tüccar da aldığı pirinçleri yüklemiş gemiye. Yüklemiş yüklemesine, ama dönerken gemi batmasın mı? Bütün sermayesi, kârı, kazancı yani her şeyi gemiyle beraber suyun içinde kaybolmuş.

Zavallı adam İstanbul’a, elinde beş kuruşu olmayan iflas etmiş bir tüccar olarak dönmüş.

Tüccar çaresiz, memleketin yolunu tutmuş. Fakat tarlasındaki buğdayı da hasat vakti gelmeden satınca elinde hiçbir şey kalmamış. Evinin bulguru için bile ayıracak buğday bulamamış.

Bunun üzerine iç çekerek söylenmiş:

Advertisement

— Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olduk.

Bu deyim, “Çok kazanayım derken eldekini de kaybetme” anlamında kullanılır.

Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak İle İlgili Cümleler

  • *** İş hayatında bu kadar risk almanı doğru bulmuyorum, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayasın.
  • *** Daha iyi bir iş bulurum derken gelen güzelim teklifleri değerlendirmedi, işsiz kaldı, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.
  • *** Güzel kızların peşinde koşarken, karısı aldatıldığını fark edip, boşadı. Sonuçta Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.


Leave A Reply