Dinar Nerededir?

0

Dinar nerededir? Dinar hangi ilimize bağlıdır? Dinar ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

dinarDinar; Afyonkarahisar ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Dombay ova, Haydarlı), 63 köyü vardır. İlin güneyinde; batıdan Evciler, güneybatı-güneyden Dazkırı ve Başmakçı, kuzeyden Kızılören ve Sandıklı, doğudan Isparta’nın Uluborlu ve Keçiborlu ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Afyonkarahisar’ın Akdeniz Bölgesi sınırları içine giren ilçe toprakları, Batı Toroslar’ın uzantıları ve bu uzantılar arasında kalan çukur alanlarla kaplıdır. Batı bölümü düz olmasına karşın, doğu bölümü engebelidir. Kuzeydoğuda Kumalar Dağı, doğuda Isparta sınırında Karakuş Dağları’nın yükseltileri 2.000 m’yi aşar. Bölgenin karstik yapısı nedeniyle yüzeyde önemli bir ırmak görülmez. Ancak Büyük Menderes’in (584 km), Çapalı adıyla doğduğu kaynak ilçe sınırları içindedir. Bitki örtüsü, aşırı otlanma ve kullanım sonucu zayıflamıştır. Dağlarda yer yer meşe, gürgen, ardıç, kestane vb ağaçlarından oluşan ormanlar görülür. Ovalan bozkır bitkileriyle kaplıdır. İklim karasaldır; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yağış tutarı 470 mm’ dir. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, mısır, kurufasulye, nohut, şekerpancarı, afyon, ayçiçeği, elma, vişne, üzüm), hayvancılık, (koyun, kılkeçisi, tiftik keçisi) ve hayvansal ürünler ticaretine dayanır. Tarım etkinlikleri, Dinar Ovası’nda yoğunlaşmıştır. Deniz düzeyinden 880 m yükseltide, Denizli-Afyon-Isparta-Burdur Demiryolu, Denizli-Afyon-Burdur Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 106 km uzaklıktadır.

Tarih. Tarihi İ0 3000’lere inen yörede, Hitit çiviyazısı ile yazılmış belgeler bulundu. Friglerin önde gelen kentlerinden biriydi. Lidya döneminde önemini korudu. Pers döneminde 10 407’de Büyük Frigya Satraplığı’nın merkezi oldu. Antik Çağ’da Kelainai adını taşıyan yerleşme, Seleukoslar döneminde Apameia Kibostos adını aldı. Dinar adını Perslerin para birimi olan dinardan aldığı sanılır. Antik kentin kalıntılarıyla Pers Kralı Kserkses’in sarayına ait yıkıntılar yerleşmenin kuzeydoğusunda yer alır. Osmanlı döneminde eski önemini yitirdi; Geyikler adını aldı. Kurtuluş Savaşı’nda Yunan işgaline uğradı. Cumhuriyetten sonra Afyonkarahisar’a bağlı ilçe oldu.


Leave A Reply