Dini Bayramlar Nelerdir?

8
Advertisement

İslamiyetteki dini bayramlar nelerdir? Dini bayramların özellikleri, kutlanma sebepleri ile dini bayramların hangi gün oldukları hakkında bilgi.

Dini Bayramlar Nelerdir?

Her milletin kendi inancına göre dini ve milli birtakım bayramları vardır. Bu günler sevinç ve neşe günleri olarak kutlanır. Bayram zaten, ferah, neşe ve sevinç günü demektir.

İslâmda da senenin iki günü bayram ilan edilmiştir. Bunlar mübarek Ramazan ve Kurban Bayramı’dır.

1 – Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı Mesajları

Ramazan Bayramı Kameri takvime göre her yıl Ramazan ayının sonunda kutlanır. Üç gün sürer. Bayramın birinci günü oruç tutmak haramdır.

2 – Kurban Bayramı

Kurban Bayramı Mesajları

Advertisement

Kurban Bayramı ise yine Kameri takvime göre her yıl Zilhicce ayının onuncu günü başlar, dört gün devam ederek sona erer.

Bu günler bizim en kutsal günlerimizdir. Kutlanacakları gün erkenden kalkar, en temiz elbiselerimizi giyer, güzel kokular sürünür, camiye gideriz. Bayram namazından sonra annelerimizin, babalarımızın ellerini öper, hayır dualarını alırız. Büyüklerimizi ziyaret eder, bizden küçükleri sevindirmeye çalışırız. Küsleri barıştırır, karşılıklı sevgi ve saygı içinde günlerimizi geçirmeye çalışırız.


8 yorum

  1. bizimkisi performans.en az 1 sayfa dolması gerekiyor ama işimede çok yaradıhttp://www.nkfu.com/wp-includes/images/smilies/icon_biggrin.gif

Leave A Reply