Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

0
Advertisement

Diş ağrısı durumunda evde yapabileceğiniz küçük tedaviler nelerdir? Diş ağrısına neler yapılır, evde ilk yardım.

DİŞ AĞRISI :

Diş ağrısı, çoğu kez diş çürüğünden, dişin tutucu dokusundan veya diş kökünde gelişen abselerden ileri gelir.

1. Dişinizin çürük kısmına girmiş yemek artıklarını fırçalayarak temizleyiniz. Yumuşak bir fırça ile yapılan temizlikte yemek artıkları uzaklaştığı için ani bir rahatlama hissi verir.

2. Ağrı kesici kullanımı diş ağrısında doktora gidene kadar dayanabilmek için gereklidir. Yemek yerken kesinlikle ağrıyan taraf değil diğer taraf kullanılmalıdır.

Advertisement

3. Tuzlu suyla saat başı gargara yapmak da diş ağrısını hafifletmekte etkilidir.

4. Eğer evinizde varsa karanfil yağma batırılmış ufak bir pamuk koyunuz.

5. Eğer abse gelişmişse, ağrıyı dindirmek zordur. Diş doktoruna gidiniz.

6. O bölge üzerine havluya sarılı buz torbası soğuk suda ıslatılmış, sıkılmış havlu koyunuz. Bu ağrıyı giderme ve iltihabı geriletmede faydalı olabilir. Soğuk kompres sinirler üzerinde geçici olarak ağrıyı dindirmekte etkili olacaktır.

Advertisement

7. Ağrıyan dişinizin etrafına, çürük yerine aspirin, kolonya veya rakı gibi alkol ile ıslatılmış pamuk koymayınız. Bu durum geçici rahatlama yaratsa da dişlere ve yumuşak dokuya zarar verir. Aspirin ve alkol kimyasal yanıklara sebep olabilir. Üstelik alkol kan dolaşımını hızlandırıp, kan basıncını arttıracağından ağrının daha şiddetli hissedilmesine de sebep olabilir.

8. Basit önlemlerle ağrınız geçsede diş doktoruna gidiniz. Diş kökünde abse olabildiği gibi diş çürüğü daha derinlere inebilir.


Leave A Reply