Diş Ağrısında Ne Yapılmalı?

0

Diş ağrısı durumunda neler yapılabilir? Diş ağrısının sebepleri, alınması gereken önlemler, yapılacaklar.

Şiddetli diş ağrısına yakalandığınızda, dişçiye başvuruncaya kadar ağrıyı dindirmek için en etkili önlem ağrıyan dişin çürüğüne karanfil yağı sürmektir. Çürük dişin üzerine ağrı kesici bir hap koymak da önlemdir ama, bu hap diş etlerini zedeleyebilir.

Advertisement

Diş ağrısı öyle bir hastalıktır ki, yakalandıktan sonra tedavisi ya da ağrının dindirilmesi bir yana, koruyucu önlemler asıl önem taşır. Bu bakımdan diş sağlığına ve bakımına özen göstermek, diş ağrısından korunmanın en sağlam yoludur.

Dişin üzerindeki mine tabakasının fazla sıcak, ya da soğuk veya çarpma ile çatlaması sonucunda buradan içeri giren mikroplar çürümeye yol açar ve diş köklerinin kanallarından sinirlere kadar yayılır; iltihapla birlikte şiddetli ağrı başlar. Dondurma yerken diş minelerinin çatlamamasına özen göstermelidir. Dişlerle kuruyemişlerin sert kabuklarını kırmak da doğru değildir. Dişleri günde en az bir kere 2 dakikadan az sürmemek koşuluyla fırçalamalı, fırçayı yanlamasına olduğu kadar diklemesine de sürtmeli ve dişlerin ön yüzlerinin yanı sıra arka yüzlerini de fırçalamalıdır.

Altı ayda bir kez diş hekimine giderek dişleri denetimden geçirmek yararlıdır.

Advertisement


Leave A Reply