Diş Sağlığı İle İlgili Boyama Sayfaları Etkinlikleri (Okul Öncesi, İlköğretim)

0
Advertisement

Çocuklara diş sağlığının önemini fark ettirecek diş sağlığı, diş fırçalama, diş bakımı ile ilgili boyama sayfaları, etkinlikleri.

Diş Sağlığı İle İlgili Boyama Sayfaları

Diş Sağlığı Boyama SayfalarıKaynak: pixabay.com

Yemek yedikten sonra bakteriler, piknikteki karıncalar gibi dişlerindeki şekere deli oluyor. Bakteriler, diş minesini yiyen asitlere bölerek boşluk adı verilen deliklere neden olur.

Diş Sağlığı Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Plak ayrıca diş etlerinizi kırmızı, şiş ve ağrılı hale getirebilen diş eti hastalığı olan diş eti iltihabına da neden olur. Diş etleriniz, ağzınızda dişlerinizi yerinde tutan yumuşak pembe dokulardır.

Diş Sağlığı Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Dişlerinize özen göstermezseniz, çürükler ve sağlıksız diş etleri ağzınızı çok ama çok ağrıtacaktır. Yemek yemek zor olacak. Ve bu kadar rahat gülümseyemezsiniz.

Diş Sağlığı Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Artık dişlerimizin bakımı hakkında çok şey bildiğimiz için şanslıyız. Uzun zaman önce, insanlar yaşlandıkça dişleri çürüyor ve çok acı veriyordu. Diş ağrısından kurtulmak için dişlerini çekmişlerdi. Sonunda insanlar dişlerini temizlemenin önemli olduğunu öğrendiler, ancak diş macunu hemen bulunmadı.

Advertisement
Diş Sağlığı Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Sadece 100 yıl kadar önce birisi sonunda dişleri temizlemek için naneli bir krem yaptı. Bundan kısa bir süre sonra diş macunu tüpü icat edildi, böylece insanlar macunu doğrudan diş fırçasına sıkabildi! Diş fırçalama, İkinci Dünya Savaşı sırasında popüler hale geldi. O zamanlar diş macunu tüpleri metalden yapılmıştı; bugün yumuşak plastikten yapılmıştır ve sıkıştırılması çok daha kolaydır!

Diş Sağlığı Boyama Sayfaları

Kaynak: pixabay.com

Bugün pek çok diş macunu seçeneği var: aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda renk ve tat ve bazıları sadece çocuklar için üretiliyor. Diş macunu seçerken florür içerdiğinden emin ol. Florür, dişlerinizi güçlü kılar ve onları çürüklerden korur. Fırçalarken çok fazla diş macununa ihtiyacınız yok: sadece bezelye büyüklüğünde biraz sıkın. Diş macununu yutmak da iyi bir fikir değil, bu yüzden fırçaladıktan sonra tükürmeyi unutmayın.

Diş Sağlığı Boyama Sayfaları

Kaynak: pixy.org

Sadece ön dişlerini değil tüm dişlerinizi fırçalayın. Yanlarda ve arkada dişler üzerinde biraz zaman geçirin. Diş hekiminizden diş etlerinize zarar vermeden dişlerinizi temizlemenin en iyi yolunu göstermesini sağlayın.

Diş Sağlığı Boyama Sayfaları

Kaynak: pixy.org

Fırçalarken acele etmeyin. Her fırçaladığınızda en az 2 veya 3 dakika geçirin. Zamanı takip etmekte sorun yaşıyorsanız, zaman geçirmeye yardımcı olması için bir zamanlayıcı kullanın veya sevdiğiniz bir şarkının kaydını oynatın.


Leave A Reply