Diş Yaralanmalarında İlk Yardım

0
Advertisement

Özellikle çocuklarda meydana gelen diş yaralanmaları, diş kırılması, kanama gibi durumlarda neler yapılmalıdır? İlk yardım bilgileri.

DİŞ YARALANMALARINDA İLK YARDIM :

Diş yaralanmalarının dörtte biri çocuklarda spor sırasında olur. Buz hokeyi, hentbol da topun gelmesinden ya da sporcunun çarpmasından ileri gelir. Trafik kazaları sonucu yüzün arabanın önüne çarpması sonucu ile de olur.

Diş, taç (kron) kısmından veya kök kısmından kırılabilir. Dişin çene kemiğine tutunması gevşeyerek, sallanabilir. Hatta diş ağza ya da yere düşebilir.

1. Gevşeyen ya da sallanan dişi kendiniz çekmeyiniz.

Advertisement

2. Düşen dişinizi taç (üst kısım) kısmından tutunuz. Diş kökünü ellemeyiniz. Temiz beze ya da steril pansumana sarınız. En iyisi temiz bir plastik torbaya koyunuz. Bu da yoksa dişlerinizle yanak arasında ağız içinde tutup diş doktoruna gidiniz.

3. Ağrıyan abse bulunan çene kısmına buz uygulayınız.

4. Eğer dişin yerinden bolca kanama geliyorsa çenenizi kapatarak sallanan dişin üzerine basınız. Düşmüş veya çekilmiş dişin yerine temiz bir gazlı bez, mendil koyup sıkıca ısırınız.

5. Kanama bütün bu önlemlere karşın durmuyorsa diş doktoruna gidiniz. Kanayan damar ağzının bağlanması ya da yakılması ile kanama durdurulur.

Advertisement

6. Ağrı için ağrı dindirici ilaç içiniz.

7. Taç kısmı kırılıp siniri açığa çıkan diş kanalında, diş kökünün altında iltihap olabilir. Kemik içinde diş kökünün alımda kist oluşabilir. Bu bakımdan erken tedavi için hemen diş doktoruna gidiniz.


Leave A Reply