Diyafram Nedir? Diyafram Kası Nerededir? Diyafram Kasının Görevleri

6

Diyafram nedir, ne demektir? Diyafram kası vücudumuzda nerede bulunur? Diyafram ne işe yarar, görevleri nelerdir? Diyafram hakkında bilgi.

Diyafram resmi

Diyafram

DİYAFRAM, göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayıran kaslardan yapılmış zar tabakasıdır. En önemli görevlerinden biri solunum olayına katkıda bulunmasıdır. Esnek ve hareketli oluşu nedeniyle soluk alındığında diyafram karına doğru çukurlaşır. Böylece göğüs boşluğunda akciğere geniş bir bölge açılmış olur ve akciğerlerin boyutu genişler. Soluk verildiğinde olay tersine döner; diyaframın kasılarak yukarı doğru şişkinleşmesi sonucu akciğer büzülür ve içindeki havayı dışarıya atar. Bu hareketler erkekte, kadına oranla daha belirgindir. Böylece diyaframın kasılıp gevşemesi, akciğerin solunum olayına etkin biçimde katılmasını sağlar. Hatta, birtakım akciğer veremi olaylarında, özellikle hastalık akciğerin alt bölümüne yerleşmişse diyaframın bir bölümü ameliyatla yukarı kaldırılarak akciğerin hasta kesimi solunumdan alıkonulur. Diyaframın böyle esnek olması anatomik yapısından kaynaklanmaktadır.

diyafram

Diyafram fıtığında, diyaframda bir boşluk oluşur ve mide göğüs boşluğuna doğru çekilir. En önemli nedeni doğuştan yemek borusunun kısa olmasıdır. Bu olayda yoğun ağrı ve kusma görülür. Tedavisi cerrahidir.

Diyafram bazen belirli tahrişler nedeniyle istemeden daralma gösterir; Bu kasılmalar olabilir, çok hızlı yemek yemek, gazlı içecekler tüketmek, bazı asit hazımsızlıklar yaşamak veya stresli bir gün geçirmek buna sebep olabilir. Bu büzülme zamanlarında hava solunursa, boğazın arkasındaki vokal kordlar arasındaki boşluk aniden kapanır ve hıçkırık dediğimiz gürültüyü oluşturur. Kısa ömürlü hıçkırık atakları çok yaygındır. Uzun süreli hıçkırıklar (günlerce süren) de ortaya çıkabilir.

Diyafram Neden Önemlidir?

Diyafram, vücudumuzun en önemli kaslarından biridir ve solunumun kontrolünden sorumludur. Diyaframın temel görevi, akciğerlerin genişlemesi ve daralması ile solunum yapmaktır. Bu nedenle, diyaframın sağlıklı bir şekilde çalışması, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için hayati önem taşır.

Diyafram, solunum sırasında akciğerleri genişletmek ve daraltmak için kasılır ve gevşer. Bu kasılmalar, hava akışının düzenlenmesini ve solunum yolu boyunca oksijenin ve karbondioksidin değişimini sağlar. Diyafram ayrıca, göğüs boşluğu içindeki organları yukarı doğru iterek göğüs boşluğunun genişlemesine yardımcı olur ve böylece akciğerlere daha fazla hava girmesini sağlar.

Diyaframın sağlıklı bir şekilde çalışmaması, solunum problemlerine neden olabilir. Örneğin, diyaframın kasılıp gevşemesiyle solunum kontrolü bozulursa, nefes alıp verme zorlaşabilir ve solunum sıkıntısı yaşanabilir. Diyaframda meydana gelen yaralanmalar veya hastalıklar da solunum fonksiyonlarını etkileyebilir.

Bunun yanı sıra, diyaframın sağlıklı çalışması, sindirim sistemi, dolaşım sistemi ve sinir sistemi gibi diğer vücut fonksiyonlarını da etkiler. Diyafram, mide ve bağırsakların hareketlerini düzenleyerek sindirim sistemi fonksiyonlarını destekler. Ayrıca, kalbin ve damarların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan vagus siniri gibi sinirler de diyaframın yakınından geçer.

Sonuç olarak, diyaframın sağlıklı bir şekilde çalışması, solunum sistemi yanı sıra vücudumuzun diğer fonksiyonlarının da düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.


6 yorum

    • Merhaba;

      Bu tip soruların yanıtlarını lütfen internet üzerinde pek aramayın. Mutlaka bir uzman doktora danışın.

      Teşekkürler

Leave A Reply