Diyet Yapanların Akşam Yemeği Problemi Nasıl Çözülür? Ne Yapmalı?

0
Advertisement

Heyecanla beklediğiniz, en sevdiğiniz öğün akşam yemekleri. Gün içinde takip ettiğiniz diyet programı akşam yemeğinde de devam ediyor mu?

meyve

Kaynak: pixabay.com

Sağlıklı yemek & Sağlıksız sos

Sağlıklı beslenmeye özen gösteren birisi olarak akşam yemeğinde güzel bir sebze yemeği hazırladınız. Bol miktarda vitamin ve lif sizi bekliyor. İyi de, sebze yemeğinizin üstünü bol yağlı bir sosla veya yağlı peynirle sıvadıktan sonra o yemek ne kadar sağlıklı oldu? Elbette sebzelerden alacağınız vitaminleri ve diğer besleyici maddeleri hala alabilirsiniz. Ancak güzelim sebze yemeğini kalori festivaline çevirdiniz. Sağlıklı beslenip kilonuza dikkat etmek yerine dün çıktığınız 1 saatlik koşuda yaktığınız kalorileri fazlasıyla geri aldınız.

akdeniz salatasi

Kaynak: pixabay.com

Bir de salata sorunsalı var. Diyetinizin bir parçası olan bol yeşillikli salatanıza eklediğiniz salata sosu, yediğiniz şeyi bol vitaminli bir kalori deposuna dönüştürdü.

Yemeklere, salatalara ve aperitiflere salata sosu, peynir, tereyağı veya mayonez gibi kalori miktarı çok yüksek olan gıdalar eklemeyin. Bir süre sonra taze sebze tadının da gayet güzel olduğunu far edeceksiniz.

O tabak bitecek

Biliyoruz, muhtemelen 30lu yaşlara geldiniz ve hala “o tabağı” bitirmek için ter döküyorsunuz. Size harika bir haberimiz var. O tabak bitmese de oluyor. Korkudan deneyemeyenler olmuş olabilir. Biz toplanıp birkaç kere denedik. Karnımız doyunca yemek yemeği kestik. Hiçbir şey olmadı.

Doyunca tabağın kalanını bitirmeniz için hiçbir neden yok. İhtiyacınız olandan fazlasını yemenin şişmanlamanıza neden olacağını bilmek için beslenme uzmanı olmanıza da gerek yok.

Advertisement
Aperatif

Kaynak : pixabay.com

Aperitiflerle Barışın

Diyetinize başlarken aperitiflere elinizi sürmeyeceğinize yemin mi etmiştiniz? Yemininizi bozmanın zamanı geldi. Akşam yemeğine başlamadan yenilen hafif bir çorba veya haşlanmış sebzelerden oluşan bir aperitif daha az yemenizi sağlayabilir. Özellikle uzun saatler boyunca aç kaldıysanız veya öğün atlamak gibi büyük bir hata yaptıysanız, açılışı hafif aperitiflerle yapmak sizin için iyi olacaktır.

Aperitif olarak hazırladığınız salatanız için yalnızca tek malzeme kullanmayın. Elinizi korkak alıştırmayın ve mümkün olduğunca çok çeşitli sebze kullanın. Özellikle koyu renkli yaprakları olan sebzelerin lif bakımından daha zengin olduğunu unutmayın

Yağdan tamamen vazgeçmek

Hiç yağsız makarna yedikten kısa bir süre sonra çok acıktığınızı hatırlıyor musunuz? Kilo vermek için yemeklerinizde hiç yağ kullanmazsanız kısa süre içinde tekrar acıkırsınız. Unutmayın, kullandığınız yağı iyi seçer miktar konusunda da makul olursanız yağ düşmanınız değildir.

Zeytinyağı

Kaynak: pixabay.com

Tekli doymamış yağlar ( kanola, fıstık, zeytinyağı) ve çoklu doymamış yağların (ayçiçeği, mısır, soya)kötü kolesterol seviyesini düşürüp iyi kolesterol seviyesini yükselttiği bilinmektedir.

Her akşam tavuk yemek
Körili Tavuk Salatası Tarifi

Körili Tavuk Salatası Tarifi (Foto : Gurur Sağlam / nkfu.com)

Ne kadar çeşitli servis ederseniz edin sürekli olarak yediğiniz her yiyecek bir süre sonra size monotonluk hissi verir. Bu monotonluk zincirini kırmak için fakrında olmadan akşam yemeklerinden sonra atıştırmak ve tatlı yemek istediğiniz artar.

Tavuk yerine yine az yağlı protein kaynakları olan ton balığı, somon veya hindi göğsü tercih edebilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply