Diyet Yaparken Hangi Meyveler Yenmeli? Tam Listesi ve Açıklamaları

0
Advertisement

Hemen hemen her insan evladı diyet yapmıştır ya da yapmaktadır. Peki diyet yaparken hangi meyveler yenmeli ve ya tüketilmelidir?

Diyet yaparken hangi meyveler yenmeli?

meyve

Kaynak: pixabay.com

Beslenme düzenine dikkat eden ve kilo verme sürecinde olduğu için yediğine içtiğine mümkün olduğunca özen göstermeye çalışan bireyler, bu dikkat ediş sürecinde meyveyle beslenirken de seçicilik yapmaktadırlar. Çünkü her meyvenin birbirinden farklı kalori oranları ve şeker oranları olmasından ötürü zayıflama dönemlerinde bazı meyvelerin tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Her şeyden önce diyet süresince meyve tüketimini toptan kesmek oldukça yanlış bir harekettir.

Çünkü meyvelerin içerisinde yer alan doğal besin liflerine, minerallere ve vitaminlere metabolizmamızın her daim ihtiyacı vardır. Bu tip besinlerle beslendiğimizde metabolizma sağlığımızı korumak da daha olanaklı hale getirmektedir. Burada söz konusu olan durum, sadece özellikle şeker alımlarınıza dikkat etmeniz gereken durumlarda daha az şeker barındıran meyveleri tüketmenizin yeterli olacağıdır.

Diyet yaparken yenebilecek meyveler ve bu meyvelerin genel kalorileri şu şekildedir;
greyfurt

Kaynak: pixabay.com

Greyfurt :

Vücutta kan şekeri dengelerinin kontrol altına alınmasına da yardımcı olan greyfurtun yapısı, hem az kalorili hem de yüzde doksanlık bir miktarda su içermektedir. Bu kadar fazla derecede su içerdiğinden ötürü de tüketildiği zaman kişinin kendini uzun süreçlerde tok hissetmesine yardımcı olmaktadır.

çilek

Kaynak: pixabay.com

Çilek :

Bir ufak kase miktarındaki çilekte toplam 50 kalori ve 7 gramlık bir şeker içeriği bulunmaktadır. İçeriğindeki besin değerleri açısından zengin olan çilek, yine de tüketimine dikkat edilmesi gereken meyveler arasında yer alabilir çünkü ayarsız tüketildiğinde vücuda fazla şeker yüklemesi durumu gerçekleşebilmektedir. Bu durumun tek pozitif yanı, zararlı tatlıları yemek yerine vücutta oluşan tatlı isteğini çilekle birlikte giderebilmemiz fırsatıdır.

Advertisement
armut

Kaynak: pixabay.com

Armut :

Bir adet armut yediğiniz zaman günlük olarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu lif miktarının yüzde on beşlik bir kısmını karşılamış olmaktasınızdır. Yapılan bir araştırma sonucu günlük olarak 3 adet armut tüketen kadınların, yemeyen kadınlara nazaran daha fazla kilo kaybedip daha az kalori aldıkları kanıtlanmıştır. Ayrıca armutu tüketirken dikkat edilmesi gereken başka bir konu da tüketimi esnasında mutlaka kabuğuyla yenmesi gerekmektedir. Çünkü armutun içerisindeki lif yapısı kabuğunda barınmaktadır.

elma

Kaynak: pixabay.com

Elma :

Diyet listelerinin çoğunda var olan elma meyvesi, meyvelerin genelinde en az kalori bulunduranlardan bir tanesidir. Özellikle yeşil elma diyet konusunda çok yardımcı bir meyvedir. 1 adet yeşil elmada yaklaşık 100 kalori bulunması onu hem sağlıklı hem de tok tutucu bir meyve kategorisinde tutmaktadır.

Yaban Mersini

Kaynak: pixabay.com

Yaban mersini :

Yaşlanma karşıtı özellikleri olan bir meyve niteliğindeki yaban mersini, aynı zamanda kalori miktarı açısından da çok hafif bir meyvedir. 1 avuç yaban mersininde var olan kalori yaklaşık 80 kalori civarlarındadır. Ayrıca içeriğinde bulunan 4 gramlık besin lifiyle de tokluk hissine birebir yardımcı bir öğedir.

portakal

Kaynak: pixabay.com

Portakal :

Portakal esasen çok iyi bir C vitamini deposu olmasının yanında aynı zamanda çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Ancak bunun yanında da iyi bir kalori kaynağı ve şeker kaynağıdır. Bu nedenlerle özellikle diyet sürecinde olan kişilerin portakal tüketimlerine dikkat etmeleri, hatta imkanları varsa bunun yerine greyfurt tüketmeleri önerilmektedir.

Advertisement
üzüm

Kaynak: pixabay.com

Üzüm :

Meyveler arasında en şekerlilerinden biri olan üzüm meyvesi, diyet süresince tüketilmemesi gereken meyveler arasında gösterilmektedir.

karpuz

Kaynak: pixabay.com

Karpuz :

Yine çok fazla şeker içeren meyvelerden biri olan karpuz, aynı zamanda lif miktarı açısından da düşük değerlere sahiptir. Karpuz genel anlamda kalorisi düşük bir meyve olduğundan kolesterol ya da yağ dengesini şaşırtacak bir yiyecek değildir, bunun yanında yapısının çok büyük bir kısmı da sudur. Bu sulu yapısı onu vücutta uzun süreli tokluk yaratıcı bir meyve haline getirmiştir. Ancak bunun yanında şekerli yapısı yüzünden bu özellikleri ikinci planda kalmaktadır.


Leave A Reply