Dodo Kuşu, Nesli Tükenmiş Olan Dodo Kuşu Hakkında Bilgiler, Özellikleri

9
Advertisement

Dodo kuşu hakkında bilgi. Dodo kuşlarının özellikleri nelerdir? Dodo kuşlarının nesli neden tükenmiştir. Dodogiller hakkında bilgi.

dodo kuşu

Kaynak: pixabay.com

Dodo, 1590’larda Mauritius Adası’nda keşfedilen ve 1681’de bir asırdan kısa bir süre sonra soyu tükenmiş olarak ilan edilen orta büyüklükteki uçamayan bir kuştu. Dodonun hindi büyüklüğüne rağmen, güvercinler ve güvercinler gibi daha küçük kuşlarla yakından ilişkilidir.

Dodo, Hint Okyanusu’nda bulunan küçük Mauritius adasındaki tropikal ormanlarda yaşadı. Komşu Madagaskar adası gibi, Mauritius, toprak ilk bölündüğünde Afrika kıtasından ayrıldı ve vahşi yaşamının son derece benzersiz olmasına ve dodonun bir istisna olmadığına neden oldu.

Dodo Kuşu

Kaynak: pixabay.com

Dodo’nun büyük bir vücudu, güdük kanatları, küçük, kavisli bir kuyruğu, kısa bacakları ve büyük bir gagası vardı. Dodo’nun tüyleri gri, siyah ve beyaz renkteydi ve dodonun büyük kavisli gagası en ayırt edici özelliklerinden biridir.

Dodo, büyük yerde yaşayan yırtıcıları olmayan bir yaşama adapte olan ve dodonun bir kuş için alışılmadık şekilde davranmasına neden olan büyük boyutlarıdır. Kanatlara rağmen, dodo, kanatları,  yuvarlak gövdesini destekleyemeyecek kadar küçük ve zayıf oldukları için uçamadı. Dodonun, sonuçta türlerin yok olmasına yol açan Avrupalı ​​işgalcilerden korkusuz olduğu da biliniyordu.

Dodo, Tambalacoque ağacının (genellikle dodo ağacı olarak adlandırılır) meyvesini yiyerek beslenirdi. Bu uzun ömürlü ağaç, kendi üremesi için dodoya bağlı olduğu için yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır; tohumu sadece dodonun sindirim sisteminden geçtikten sonra çimlenebilir (filizlenebilir) (tohum çok kalın bir kaplamaya sahiptir).

Advertisement

Dodonun, insanlar 16. yüzyılın sonlarında gelene kadar, Mauritius adasında, doğal ormanlarında, doğal yırtıcıları yoktu. Ancak bu dost ve uysal kuşu avlayan sadece insanlar değildi, dodo yuvalarıyla birlikte insanların köpekleri, kediler ve maymunlar da dahil olmak üzere yanlarında getirdikleri hayvanlar tarafından avlandı.

Dodo Kuşu

Kaynak: pixabay.com

Dodo, dişi dodonun tek bir yumurta bırakacağı yerde yuva yapardı. Dodo yumurtasının kuluçka döneminin, dodo civcivinin büyüyüp bağımsız hale gelene kadar,  yumurtadan çıkacağı ve yetiştirileceği 4 ila 6 hafta arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Adaya getirilen hayvanlar genellikle dodo’nun savunmasız yuvalarını aradı ve insan teması tüm türlerin yok olmasına yol açtı.


Kaynak 2

(Latince Didus cucullatus) Yağmurkuşları takımının Dodogiller familyasından kuş türü. Kuğudan biraz büyük, hantal gövdesi koyu gri renkte tüylerle kaplı, kuyruğu ise kıvrımlı ve püsküllü tüylerden oluşmaktadır. Küçük, sarımsı beyaz renkteki kanatları uçmaya elverişli değildir.

Dodo Kuşu

Kaynak: pixabay.com

Büyük, boynuz biçimindeki gagasının ucu kıvrık olup başında tüy bulunmazdı. Yere yaptığı yuvasına tek yumurta bırakırdı, insanlardan kaçmadığı ve çok yavaş hareket ettiği için denizcilerin taze et kaynağıydı. Hızla avlanılmaları ve adalara getirilen domuzların yumurtalarına zarar vermesi sonucu suyu tükendi. 17. yüzyıla kadar Moritius ve Réunion Adaları’nda yaşayan dodoların günümüzde Avrupa’da birkaç müzede iskeleti ya da yapma modelleri vardır.

Dodo Kuşu

Kaynak: pixabay.com

Dodogiller:

(Latince Dididae) Yağmurkuşlarının güvercinler alt takımına giren familya. Soyları tükenmiştir. Afrika kıyılarındaki Mauritius ve Rodriguez Adaları’nda yaşamışlardı. Tüyleri gri tonlar gösterirdi. Kanatları ve kuyrukları küçülmüştü. Boyları 75 cm, ağırlıkları 25 kg kadardı. Dodo familyanın bilinen ilk canlı türüydü.

Advertisement


9 yorum

Leave A Reply