Doğal Afetler İle İlgili Kompozisyon, Doğal Afetler Konulu Yazı Örneği

7
Advertisement

Doğal afetler ve alınması gereken tedbirler ile ilgili kompozisyon örneği. Doğal afetler konulu kompozisyon, yazı örneği.

doğal afetler

Doğal Afetler

Bir çok insanın ölmesine ve yaralanmasına sebep olabilen, bulunduğu yerdeki hayatı tamamen sekteye uğratıp, büyük maddi ve manevi zararlar veren olaylar afet diye tanımlanırken, doğal afetler tamamen insanın kontrolü dışında gelişen afetlerdir. Doğal afetlerin oluşumları sel, kasırga, kuraklık, deprem gibi doğa olaylarına dayanır.

Nerede yaşarsanız yaşayın, dünya üzerindeki hiç bir yer bu doğal afetlerin tümünden kaçabilecek kadar güvenli değildir. Bu türden afetler her ülke ve insan topluluğunun başına gelebilirken, bu felaketleri minimum can ve mal kaybı ile atlatmak, öncesinde alınan tedbirlere ve toplumdaki bireylerin bilinçlilik düzeyine bağlıdır.

Bu konuda bir örnek verecek olursak deprem ülkemiz de dahil bir çok ülke için tehlike oluşturur. Özellikle Japonya deprem sayısı ve depremlerinin şiddeti ile en riskli ülkelerden biridir. Çok sık ve büyük depremler yaşamalarına rağmen Japonya deprem konusunda tehlikeli bir ülke değildir. Japonların ülkelerindeki jeolojik faaliyetler konusundaki bilinçli olmaları ve binalarını depreme mümkün olan en dayanıklı şekilde inşa etmeleri, bu doğal afeti daha az zararlı hale getirmiştir.

İnsanoğlunun doğaya kafa tutup, mükemmel bir korunma sağlaması mümkün değildir. Her medeniyeti yok edebilecek boyutta doğal afet mümkündür. Tedbir alarak aşabileceğimiz durumlar mevcutken, vurdum duymaz davranmak sonumuzu felakete götürür. Bu sebeple öncelikle doğal afetler konusunda bilgi sahibi olmalı ve alınabilecek önlemleri iyi değerlendirmeliyiz. Önlemin yanı sıra olası bir afet durumunda yardım yollarını da iyi planlamalı, eğitimli ve gönüllü personelleri daima hazırda bekletmeliyiz.

Advertisement

Unutmayalım, doğal afetler beklenmedik anda vurur. O nedenle her daim hazır olmamız gerekir.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


7 yorum

  1. Bir çok insanın ölmesine ve yaralanmasına sebep olabilen, bulunduğu yerdeki hayatı tamamen sekteye uğratıp, büyük maddi ve manevi zararlar veren olaylar afet diye tanımlanırken, doğal afetler tamamen insanın kontrolü dışında gelişen afetlerdir. Doğal afetlerin oluşumları sel, kasırga, kuraklık, deprem gibi doğa olaylarına dayanır.

Leave A Reply