Doğal Mirasın Korunması Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Doğal mirasın korunması ne demektir, neden önemlidir? Korunmakta olan doğal miras alanları nereleridir, hakkında bilgi.

Doğal Mirasın Korunması

Estetik, kültürel, bilimsel ve ekonomik unsurlarla zenginleşen doğal güzelliklerin ve biyolojik çeşitliliğin oluşturduğu değerlere doğal miras denir. Az rastlanan küresel değeri olan jeolojik ve morfolojik oluşumlar, tükenme tehdidi altındaki türlerin yetiştiği yerler doğal miras olanları olarak kabul edilir.

Başlıca Doğal Miras Alanları

Galapagos Adaları

Galapagos-Adalari

Advertisement

Galapagos Adaları Büyük Okyanus’ta, Güney Amerika’nın batısında Ekvador’a bağlı takımadalardır. Hâlâ etkinliğini sürdüren çok sayıda yanardağ vardır. İçerisinde kendine özgü birçok biyolojik türü barındırmaktadır.

Doğal zenginlikleri nedeniyle “Yeryüzü Cenneti” olarak tanımlanan bu adalar turist akınına uğradığından doğal yaşamın korunması için; kirlenmenin asgari düzeye indirilmesi, bölgeye gelecek turist sayısının kısıtlanması, gemi ve uçak seferlerinin de azaltılması öngörülmektedir.

İguaçu Çağlayanı

iguacu-caglayani

iguaçu Çağlayanı, İrai ve Atuba nehirlerinin birleşmesiyle oluşur. Nehrin her iki tarafını kapsayan milli park 1984 yılında UNESCO tarafından “Dünya mirası” listesine alınmıştır. Koruma altına alınan bu alanda jaguarlar, pumalar, timsahlar, koca gagalı Tucan kuşu ve 300 çeşit kelebek bulunmaktadır.

Avustralya Mercan Resifleri

Advertisement
mercan

Kaynak: pixabay.com

Mercan resifleri denizel ortam için Amazon ormanlarının karasal ortamdaki işlevi ile aynı öneme sahiptir. Çünkü karbon döngüsünün yaşandığı yer bu resiflerdir.

Mercanlar bir araya gelerek çok büyük bir organizmanın (Süperorganizma) parçalarını oluştururlar. Büyük Set Resifi adı verilen bu alanda günümüze kadar 2000 balık, 400 mercan ve 4000 yumuşakça türü tespit edilmiştir.

Resifler birçok canlının üreme alanıdır. Balıklar bu resiflerin ürettiği besinleri kullanır. Resiflerdeki düzenin bozulması bu zincirin bozulması anlamına gelmektedir.


Yorum yapılmamış

  1. Bence gayet güzel her yere baktım hiç bir sitede bulamadım ama bu sitede buldum………
    Teşekürler

Leave A Reply