Doğal Ortamı Neden Korumalıyız?

0

Çevremizi, doğal ortamı neden korumalıyız? Doğal ortamın bize verdikleri ve onu korumamız için nedenlerimizin örnekle açıklaması.

Advertisement

Doğal Ortamı Neden Korumalıyız?

Çevreyi, doğayı korumalısınız, çünkü her şeyiniz, sahip olduğunuz, ihtiyaç duyacağınız her şey bize doğa sayesinde sunuluyor.

Gıda, barınma, sağlık ve giyim gibi temel ihtiyaçların tümü doğadan alınan ham maddelere dayanmaktadır. Tonlarca farklı örnekler verilebilir. Açıklamaya çalışalım;

Yediğimiz yemek …

1- Tohumlar – Gıda tanelerinin elde edildiği mahsul, bir tohumdan yetişir. Bu tohum nasıl oluşur? Tohum, önceki mahsulün çiçeklerinin tozlaşmasından elde edilir. Tozlaşmanın gerçekleşmesi için, poleni bir bitkiden diğerine aktaracak tozlayıcılara (böcek, su, rüzgar vb.) İhtiyacımız vardır.

2- Yetiştirilen ürün, topraktan elde edilen besin maddelerine ihtiyaç duyar. Ekosistemdeki 03diğer canlılar öldüğünde ve ayrıştırıldığında besinler toprağa gelir. Ayrışmanın kendisi, çevredeki farklı organizmaların işidir.

Advertisement

3- Mahsul ayrıca sırasıyla toprak ve atmosferden elde edilen su ve karbondioksite ihtiyaç duyar. Fotosentez sürecinin yan ürünü oksijendir. Hmm, neden oksijene ihtiyacımız var? (Bunu anlatmaya gerek var mı?)

4- Topraktan en iyi su ve besin alımı, toprak özellikleri iletken olduğunda gerçekleşir. Bununla kim ilgilenir? Solucanlar gibi organizmalar. Ürünün ihtiyaç duyduğu su toprağa yağmur yoluyla veya yakındaki bir nehirden veya doğrudan su tablasından girer; bunların tümü su döngüsünün bir parçası.

5- Azot, bitkilerin besin sentezlemesi için çok, çok önemli bir hammaddedir. Bu, topraktaki farklı organizmaların atmosferik azotu bitki için kullanılabilir formlara dönüştürdükten sonra gelir.

6- Ekin zararlılardan korunmalıdır; Burada sıklıkla bir simbiyotik ilişki vardır. Birçok organizma bitkilerle “ortaklığa” girer ve organizmanın bitkiler tarafından sentezlenen bazı yiyecekleri yiyebilir ve karşılığında organizmanın bitkiyi zararlılardan koruduğu görülür. Bazen, simbiyotik bir ilişki de gerekli değildir. Kemirgenler çiftçiler için büyük bir zararlıdır; yılanlar bu kemirgenleri uzak tutar. Yılanlar çevrenin ayrılmaz bir parçasıdır.

7- Ekin hasat edildikten sonra, hava veya yollar (kara) veya su yoluyla taşınır. Bunlar doğanın parçalarıdır.
Sofralarımıza ulaşmak için evlerimize kadar gelir. Bunların hepsi muhtemelen, yukarıda bahsettiğimiz, doğanın farklı güçlerinden etkilenmiştir. Daha sonra tabağınıza gelir, böylece lezzetli bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Doğaya insan müdahalesi, doğayı giderek daha dengesiz hale getirmemizdir. Azotun bitkiler için çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Çiftçiler tarafından toprağa azot eklenmesi, topraktaki azot miktarı endişe verici derecede yüksek seviyelere ulaştırdı ve azot döngüsü kötü durumda. Aslında, birçok bilim adamı azotu dünyadaki “bir sonraki karbondioksit benzeri kriz” olarak görüyor.

Advertisement

Burada yemeğin soframıza gelmeden önceki kısa geçmişinden bahsettik. Aslında bu gerçekte buzdağının görünen yüzüdür. Hayatımızda her şey, doğanın dengesine bağlıdır.

Etrafınıza bakın ve gördüğünüz ilk on şeyi adlandırın. Bu eşyaların 10/10’ünün doğrudan ya da dolaylı olarak doğadan elde edilmiş olacaktır. Bu, her birimizin doğal ortamı korumamız için yeterli sebebe sahip olduğunu gösterir.


Leave A Reply