Doğanhisar Nerededir?

0

Doğanhisar nerededir? Doğanhisar hangi ilimize bağlıdır? Doğanhisar ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Doğanhisar; Konya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.  15 köyü vardır, ilin batısında; kuzeyden Akşehir, doğudan Ilgın ve Derbent, güneyden Beyşehir ve Hüyük, batıdan Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçeleriyle çevrilidir. Sultan Dağları’nın eteğinden kuzeydoğuya doğru alçalan alanları kaplayan ilçe topraklarının güney ve batı bölümün dağlık olmasına karşın orta kesiminde geniş düzlükler uzanır. Bu alan, Davras Yaylası’ndan çıkarak Ilgın’ın Çavuşçu Gölü’ne dökülen Aliçayı ile sulanır.

Advertisement

Kara ikliminin gözlendiği ilçede, yazlar normal sıcaklıkta, kışlar ise oldukça sert geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11°C, yağış tutarı 350 mm’ dir. Yağışlar genellikle sonbahar ve ilkbaharda düşer. Yağış fazla olmamakla birlikte, Sultan Dağları’na doğru artış gösterir. Buralarda karaçam, ardıç, meşe ormanlıkları, düz alanlarda bozkır bitkileri yaygındır. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, nohut, mercimek, şeker pancarı, afyon kapsülü, ayçiçeği, üzüm, elma, armut) ve hayvancılığa (koyun, kılkeçisi, tiftik keçisi) dayanır. El sanatlarıyla ünlü kasabada, sırlı testi, küp, çanak yapımı da önemli bir geçim kaynağıdır.

Aliçayı (Argıthanı)’nın kıyısında, deniz düzeyinden 1.220 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, Ankara-Konya Demiryolu üzerindeki Argıthanı İstasyonu’na 17 km, il merkezine 133 km uzaklıktadır.


Leave A Reply