Doğu Anadolu Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü

0

Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklimi nasıldır, özellikleri nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi.

Advertisement

Doğu Anadolu Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü

Kış mevsimi uzun ve soğuktur. Sıcaklık -40 °C’ye kadar düşer. Yaz mevsimi ise sıcak ve kısadır. Sıcaklık 20 °C’nin üzerine çıkar. Kış mevsiminde yağışlar genelde kar şeklindedir ve hiç erimeden uzun süre yerde kalır. Yılık sıcaklık farkı 30 °C’den fazladır. Bölgenin güneyine ve batısına doğru gidildikçe sıcaklık ortalamaları artar (enlem ve yükseltinin azalmasından dolayı).

Karasallığın etkisiyle en fazla yağış yazın, en az yağış kışın düşer (Erzurum-Kars Bölümünde). Yıllık ortalama 500-600 mm yağış alır. Buharlaşma az olduğu için bu yağış yeterli olur. Bölge, iç Anadolu’dan daha yüksek olduğundan daha fazla yağış alır. Kışlar karasallığın etkisiyle daha sert geçer. Doğal bitki örtüsü bölgenin alçak kesimlerinde bozkır, yükseltinin arttığı, yaz yağışlarının görüldüğü yerlerde ise çayırdır. Yağışın fazla olduğu dağlık bölgelerde ormanlar vardır. Türkiye orman varlığı bakımından 5. büyük bölgemizdir.

Iğdır Ovası, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en az yağış alan yeridir. Buranın yıllık yağış ortalaması 250-300 mm’nin altındadır. Buna karşılık Iğdır Ovası, alçakta bulunmasından dolayı kış mevsimi daha ılık geçer.

Advertisement


Leave A Reply