Doğum Çatlakları Nasıl Önlenir?

0
Advertisement

Hamilelik süresince oluşan çatlakları önlemek ve gidermek için neler yapılabilir? Doğum Çatlağı tedavisi nasıl olur?

hamilelikHamilelik sırasında karında oluşabilecek çatlakları tamamen yok etmek mümkün olmamakla beraber, bu çatlakları en aza indirmek mümkündür. Bunun için beslenmemizden uykumuza dikkat etmemiz gereken noktalar vardır.

Hamilelik sırasında alınabilecek tedbirler:

1. Hamilelik boyunca düzenli beslenmek gerekir. Kilo alımı doktor kontrolünde yapılmalı, fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır. Hamilelik boyunca en fazla 12 ila 14 kilo alınmalıdır.
2- Hamilelik sırasında günde en az 8-10 bardak su içmeye dikkat edilmelidir. İçilen suyun belli bir kısmı derimiz tarafından tutulacağından cilt daha canlı ve ince kırışıklıklar yok olacaktır.
3- A,C ve E vitamini yönünden zengin beslenilmelidir. Çünkü özellikle C ve E vitamini içerdiği antioksidan sayesinde cilde esneklik verir ve çatlamayı engelleyicidir. Bu vitaminlerin bulunduğu gıdalar sarı, kırmızı ve turuncu renkli sebze ve meyvelerdir.
4- Beslenmemizde balığa yer ayırmalıyız. Ayrıca protein baklımından zengin yağ bakımından fakir gıdalar tercih edilmelidir.
5- Beslenme sıklıkları günde 6 kez azar azar ve sık sık olmalıdır.
6-Düzenli uyku alınmalıdır. Fazla kahve tüketiminden uzak durulmalıdır.

Doğumdan sonra alınabilecek tedbirler:

Advertisement

Doğumdan sonra oluşan çatlakları azaltmak için A vitamini türevi ve meyve asidi içeren kremler kullanılabilir. Ancak bu tür kremlerin doğumdan önce, hamilelik süresince kullanılması önerilmemektedir. Retinoid türevi A vitamini içeren kremlerin özellikleri yaşlanan dokunun dökülmesini sağlaması, oluşan ince kırışıklıkları yok etmesidir. Bu tür kremler ortalama 3 ile 6 ay arasında kullanılır. Tahriş durumunda hemen kesilmesi, güneşe maruz kalmak söz konusu olduğunda da mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.


Leave A Reply